Świat

Tunezyjki mogą poślubić mężczyzn innych wyznań

Świat


Obywatelki Tunezji "zyskują wolność wyboru swojego męża" - ogłosiła kancelaria prezydenta tego kraju, po wydaniu przez głowę państwa decyzji znoszącej prawo nakazujące Tunezyjkom poślubienia wyłącznie muzułmanów.

Do tej pory w kraju, którego 99 proc. obywateli wyznaje islam, mężczyźni mogli zawierać związki małżeńskie z kobietami innych religii. Jeżeli wyznawali wcześniej inną religię, również mogli wziąć ślub z Tunezyjką, w tym przypadku jednak wymagano od nich przejścia na islam.

Nowe prawo i większa wolność kobiet

Dotychczasowe prawo obowiązywało od 1973 roku. Obecny prezydent Badżi Kaid as-Sabsi zapowiedział w sierpniu, w czasie obchodzonego wtedy w kraju Dnia Kobiet, że prawo zakazujące im wyboru mężczyzny, którego kochają, "ogranicza ich wolność" i że zostanie im ona teraz dana.

Prawo weszło w życie od razu po podpisaniu przez prezydenta dekretu i mieszane małżeństwa można już rejestrować w urzędach.

Komentujące sprawę BBC przypomina, że Tunezja to jeden z najbardziej liberalnych światopoglądowo krajów arabskich i przykład państwa oraz społeczeństwa, w którym po wybuchu tzw. arabskiej wiosny w 2010 roku kolejne zmiany rozszerzają prawa kobiet.

Tunezja stała się po tej decyzji pierwszym krajem w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, w którym kwestia religii nie staje na przeszkodzie do zawarcia małżeństwa.

W lipcu tego roku parlament zniósł też prawo pozwalające na uniknięcie kary gwałcicielom, którzy później poślubili swoje ofiary.

W 1956 roku Tunezja stała się pierwszym krajem z większością muzułmańską, w którym poligamia została zabroniona przez prawo - podaje też BBC.

Autor: adso / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości