Świat

Zorganizowali zamachy, w których zginęło 60 osób. Dżihadyści skazani na dożywocie

Świat


Siedmiu dżihadystów zostało skazanych w sobotę przez sąd w Tunezji na kary dożywotniego więzienia za zorganizowanie zamachów terrorystycznych na muzeum Bardo w Tunisie oraz na plażę hotelową w kurorcie Susa (Sousse) w 2015 roku.

Celem pierwszego z ataków, przeprowadzonego w marcu 2015 roku, było muzeum Bardo w Tunisie. Zginęły wówczas 22 osoby (21 turystów, w tym troje z Polski, i członek tunezyjskich sił bezpieczeństwa). Nieco ponad trzy miesiące później terroryści zaatakowali hotelową plażę w kurorcie Susa (Sousse), zabijając 38 osób, w tym 30 Brytyjczyków. Do obu zamachów przyznało się ugrupowanie terrorystyczne, tak zwane Państwo Islamskie.

Procesy dżihadystów

W toczonych równolegle procesach sądzonych było 51 osób. O atak na muzeum oskarżonych było 25 osób (trzy z nich sądzono zaocznie), o atak na plaży - 26 (osiem sądzono zaocznie). Wszyscy byli oskarżeni o pomoc w zorganizowaniu bądź przeprowadzeniu zamachów, gdyż ich bezpośredni sprawcy zostali zabici przez siły bezpieczeństwa. Ostatecznie w procesie dotyczącym ataku na muzeum Bardo trzy osoby zostały skazane na dożywotnie więzienie, 10 oskarżonych uniewinniono, a pozostali dostali wyrok od roku do 16 lat więzienia. W drugim procesie na dożywotnie więzienie skazano cztery osoby, pięć otrzymało wyroki między sześć miesięcy a sześć lat, uniewinniono zaś pozostałe 17. Oba ataki terrorystyczne - pierwsze na terytorium Tunezji, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie - bardzo mocno uderzyły w sektor turystyczny, kluczowy dla tunezyjskiej gospodarki. Wprowadzony po ataku z czerwca 2015 r. stan wyjątkowy był wielokrotnie przedłużany i nadal obowiązuje.

Autor: momo//rzw//kwoj / Źródło: PAP