Rosja wysyła bombowce strategiczne do RPA. W celu "rozwoju dwustronnej współpracy"

Świat

Aktualizacja:
Rosyjskie bombowce Tu-160 nad Morzem Bałtyckim. Nagranie archiwalne Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/36

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 w środę wylądują w Republice Południowej Afryki - podała agencja Interfax, powołując się na źródła w afrykańskich siłach zbrojnych. Wcześniej ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że "pierwszy lot bombowców do RPA odbywa się w celu rozwoju dwustronnej współpracy wojskowej".

"Grupa lotnicza rosyjskich sił powietrznych w składzie dwóch strategicznych bombowców Tu-160 oraz samolotów Ił-62 i An-124 Rusłan odwiedzi Republikę Południowej Afryki. Celem wizyty jest rozwój dwustronnej współpracy wojskowej" - podał rosyjski resort obrony w komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax.

Według doniesień agencji An-124 Rusłan i Ił-62 wylądowały na lotnisku w pobliżu Pretorii w poniedziałek wieczorem. Zostały tam wysłane "w ramach przygotowań do zbliżającego się pierwszego przybycia rosyjskich bombowców strategicznych Tu-160" - poinformowała Interfax.

"Honorową eskortę" rosyjskich bombowców mają zapewnić myśliwce południowoafrykańskich sił powietrznych.

Jak zauważa agencja Reutera, lot bombowców strategicznych odbywa się w czasie dążenia Rosji do odbudowania wpływów na kontynencie afrykańskim.

W środę w Soczi rozpoczął się szczyt Rosja - Afryka, na którym omawiane są miedzy innymi kwestie dostaw uzbrojenia do państw Afryki.

Tu-160 (oznaczenie zachodnie Blackjack) są zdolne do przenoszenia nuklearnych pocisków manewrujących.

Tu-160 (oznaczenie zachodnie Blackjack - Biały Łabędź) są zdolne do przenoszenia nuklearnych pocisków manewrującychMinisterstwo Obrony Rosji

Autor: tas\mtom / Źródło: Interfax, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji