Świat

Trzy warunki "autentycznego uderzenia militarnego" na Iran

Świat

Aktualizacja:

Mimo poważnych ostrzeżeń ze strony USA, irańska marynarka wojenna kolejny dzień straszy blokadą strategicznej cieśniny Ormuz. Do tej wojny nerwów dołączył Izrael, grożąc, że jeśli Zachód nie powstrzyma Teheranu przed zdobyciem bomby nuklearnej, Tel Awiw zrobi to sam. Eksperci mówią o trzech krokach Iranu, których wykonanie mogłoby wywołać militarną reakcję USA i/lub Izraela.

Od niedzieli w liczącym 2 tys. km pasie morskim od Cieśniny Ormuz po Zatokę Adeńską trwają irańskie manewry wojskowe. Iran ćwiczy zamknięcie m.in. cieśniny Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy. Teheran grozi, że jeśli będą kolejne sankcje, ropa przestanie płynąć.

Czwartym elementem tej łączonej strategii jest autentyczne uderzenie militarne. Mosze Ya'alon

"Autentyczne uderzenie militarne"

Na marginesie morskiego prężenia muskułów Izraelczycy ostrzegają Teheran. I to nie z powodu gróźb związanych z transportem morskim, a budzącego od lat zaniepokojenie Zachodu programu atomowego.

Kilka dni temu na spotkaniu z działaczami Anglo-Likud (organizacji działającej wewnątrz rządzącej partii Likud) problem ten poruszył wicepremier Izraela i minister ds. strategicznych Mosze Ya'alon. Jego zdaniem, jeśli Zachód wystarczająco wcześnie nie podejmie odpowiednich działań, by powstrzymać Teheran przed zdobyciem broni nuklearnej, Izrael zrobi to w pojedynkę. I - jak zaznaczył - jego kraj ma możliwości, by to uczynić.

Według Ya'alona, niegdyś szefa sztabu generalnego izraelskiej armii, należy podjąć cztery rodzaje działań, by powstrzymać Iran. - Czwartym elementem tej łączonej strategii jest autentyczne uderzenie militarne - miał powiedzieć wicepremier. Portal dailybeast.com, który w środę przytoczył te słowa nie precyzuje, jakie są pierwsze trzy elementy strategii.

Jakie granice?

Matthew Kroenig od lipca 2010 do lipca 2011 roku pełnił funkcję specjalnego doradcy biura sekretarza obrony USA ds. Iranu. W najnowszym numerze "Foreign Affairs" publikuje artykuł pt. "Czas zaatakować Iran".

Jakie są granice, których przekroczenie mogłoby spowodować uderzenie wyprzedzające ze strony Stanów Zjednoczonych bądź Izraela? Zdaniem Kroeniga mogłoby chodzić o następujące wydarzenia:

1) wydalenie z Iranu międzynarodowych inspektorów atomowych

2) wzbogacenie uranu U-235 do poziomu 90 proc. (a więc nadającego się do produkcji broni atomowej)

3) zainstalowanie nowoczesnych wirówek w głównym ośrodku wzbogacania uranu w mieście Kum

Kontrowersyjny program

Napięcia między Teheranem a społecznością międzynarodową zaostrzyły się po ujawnieniu w listopadzie raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Iran, wbrew zaprzeczeniom, prowadził tajne prace nad bronią jądrową. Iran od lat twierdzi, że program ma charakter wyłącznie cywilny.

Po upublicznieniu treści raportu MAEA minister obrony Izraela Ehud Barak powiedział, że uderzenie na Iran jest "obecnie" wykluczone. Jednak gdyby do niego doszło, byłaby to precyzyjna akcja okupiona śmiercią niewielkiej liczby ofiar.

Analiza TVN24 na temat irańskich gróźb dotyczących zamknięcia cieśniny Ormuz (TVN24)
Analiza TVN24 na temat irańskich gróźb dotyczących zamknięcia cieśniny Ormuz (TVN24)TVN24

Źródło: foreignaffairs.com, thedailybeast.com, israelnationalnews.com