Świat

Trzy procent Greków daje wiarę politykom

Świat


Zaledwie trzy procent greckich respondentów wierzy rodzimym politykom. Ponad dwie trzecie spodziewa się, że w najbliższych latach sytuacja w kraju jeszcze się pogorszy - wynika z sondażu ośrodka Kapa Research. Dalej rośnie też poparcie dla opozycji, a słabnie dla rządzącej koalicji.

Społeczne poparcie rośnie głównie dla partii opozycyjnych z obu stron sceny politycznej. Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) stałaby się najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie z poparciem 23,1 proc. wyborców (w czerwcu 20,7 proc.). Z kolei radykalnie prawicowy Złoty Świt mógłby liczyć na 10,4 proc. głosów (w czerwcu 7,5 proc.).

Wzrost notowań partii opozycyjnych odbywa się kosztem współrządzącej, konserwatywnej Nowej Demokracji (ND). Poparcie dla niej spadło z 23,6 proc. w czerwcu do 20,6 proc. obecnie.

Bez wiary i nadziei Z opublikowanego w piątek badania wynika również, że zaledwie 3 procent badanych wierzy greckim politykom, a dwie trzecie negatywnie ocenia zarówno rząd, jak i SYRIZĘ, obecnie najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne. Z drugiej strony zdaniem większości ankietowanych rząd powinien dostać więcej czasu na rozwiązanie problemów kraju.

Dwie trzecie respondentów jest ponadto przekonanych, że sytuacja w kraju w najbliższych latach ulegnie pogorszeniu. W Grecji, gdzie bezrobocie wynosi obecnie rekordowe 25,4 proc. (dwukrotność średniej unijnej), największym zmartwieniem pozostaje zdobycie lub utrzymanie pracy oraz strach przed jej utratą.

Dalej cięcia

W środę parlament poparł plan radykalnych oszczędności budżetowych na sumę 13,5 mld euro w latach 2013-2014, a w nocy z niedzieli na poniedziałek odbędzie się z kolei głosowanie nad projektem budżetu na 2013 rok.

Od tych decyzji pożyczkodawcy Grecji (UE i MFW) uzależniają wypłatę pomocy finansowej. O odblokowaniu kolejnej transzy pakietu mają rozmawiać ministrowie finansów strefy euro w najbliższy poniedziałek.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP