TVN24 | Świat

"Trzy miecze 2021". Do wspólnych manewrów Litwinów, Ukraińców i Polaków dołączą Amerykanie

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

W drugiej połowie lipca na zachodzie Ukrainy odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe brygady litewsko-polsko-ukraińskiej - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W manewrach "Trzy miecze 2021" będą też uczestniczyć Amerykanie.

Wielonarodowe ćwiczenia odbędą się 17-30 lipca w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie pod Lwowem - czytamy w komunikacie sztabu generalnego. W manewrach weźmie udział ponad 1200 żołnierzy, ponad 200 pojazdów z czterech krajów uczestniczących: Litwy, Polski, Ukrainy i USA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak zaznaczono, ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG) po raz pierwszy odbędą się na terytorium Ukrainy.

Sztab podkreślił też, że manewry mają wyłącznie obronny charakter. Ich głównym celem jest ocena możliwości jednostek w operacjach dowodzonych przez LITPOLUKRBRIG.

Litewsko-polsko-ukraińska brygada (LITPOLUKRBRIG)Twitter/@MNBHQ
Litewsko-polsko-ukraińska brygada (LITPOLUKRBRIG)Twitter/@MNBHQ

Kolejne manewry na Ukrainie

To drugie w ciągu miesiąca międzynarodowe manewry na Ukrainie. Od tygodnia na południu kraju i na Morzu Czarnym trwają ćwiczenia Sea Breeze 2021, organizowane przez Ukrainę i USA.

W ćwiczeniach uczestniczy ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. W ćwiczeniach bierze udział około 30 krajów, wśród uczestników jest też Polska.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MNBHQ