Trzy eksplozje pięciu ton ładunków wybuchowych. Próbna tortura okrętu

Wybuch pięciotonowego ładunku wybuchowego obok nowego okrętu
Wybuch pięciotonowego ładunku wybuchowego obok nowego okrętu
US Navy
US NavyPróbne eksplozja przy USS Jackson

Amerykańska flota skończyła niecodzienne testy jednego ze swoich najnowszych okrętów, USS Jackson. Trzy razy w jego pobliżu zdetonowano umieszczone pod wodą silne ładunki wybuchowe ważące po pięć ton. Sprawdzano w ten sposób jak nowy okręt zniesie pobliskie eksplozje podczas prawdziwej walki.

Jak zapewnia US Navy, USS Jackson zdał egzamin i wyszedł z niego jedynie z “minimalnymi uszkodzeniami”, które były jednak spodziewane. Wrócił do bazy o własnych siłach i ogólnie miał “sprawić się świetnie”.

Sprawdzanie wytrzymałości

Okręt postanowiono poddać specjalnym torturom, aby sprawdzić to, jak cała seria jednostek typu Independence znosi silne podwodne eksplozje. Flota była tym bardziej zainteresowana eksperymentem, ponieważ ich kadłuby są wykonane w całości z aluminium, co jest bardzo rzadkim rozwiązaniem. Zwłaszcza w jednostkach o takich rozmiarach. Podobne testy przeprowadza się rzadko, ponieważ w ich trakcie zawsze powstają jakieś uszkodzenia, a ich usunięcie kosztuje. Zazwyczaj mocno wstrząsa się po jedynym okręcie z każdego typu. Standardową procedurą stosowaną przez Amerykanów jest seria trzech detonacji pięciotonowych ładunków zawieszonych na małej głębokości. Każdy kolejny jest umieszczony bliżej okrętu. W ten sposób symulowane są pobliskie detonacje min, torped czy bomb, które mogą istotnie uszkodzić okręt nawet go nie trafiając. Chodzi nie tylko o kadłub, ale też o wyposażenie zamontowane w jego środku, które musi znieść silne wstrząsy i wibracje. Widać to na udostępnionym nagraniu z prób USS Jackson. Jedno ujęcie pokazuje ważącą wiele ton wyrzutnię systemu SeaRAM, która wręcz podskakuje na swoim postumencie. Test ma wykazać, czy przetrwa coś takiego i będzie nadal działać. Próby nowego okrętu przeprowadzano w czerwcu i lipcu, ale dopiero teraz udostępniono nagrania. W grudniu podobnej torturze ma zostać poddana podobna jednostka typu Freedom, który wraz z typem Independence tworzy nową klasę okrętów LCS przeznaczoną do walki na wodach przybrzeżnych. US Navy ma z nimi poważne problemy, co opisaliśmy niedawno.

Autor: mk/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości