Trzęsienie ziemi. Izrael gotów przekazać pomoc Syrii, z którą jest w konflikcie

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
Reuters

Izrael jest gotów spełnić prośbę Syrii o pomoc w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek ten kraj oraz sąsiednią Turcję - przekazał premier Benjamin Netanjahu. Agencja Reutera zwraca uwagę, że byłby to rzadki przypadek współpracy między pogrążonymi w konflikcie państwami. Wcześniej szef izraelskiego rządu polecił wysłanie pomocy do Turcji.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że nakazał skierowanie izraelskiej pomocy do Turcji, epicentrum poniedziałkowego trzęsienia ziemi. Dodał, że pierwsze transporty powietrzne wyruszą wieczorem. - Otrzymaliśmy prośbę, by zrobić to samo dla wielu ofiar trzęsienia ziemi w Syrii. Poleciłem, by również to zrobić - oświadczył szef izraelskiego rządu.

Kto zwrócił się o pomoc?

W późniejszych wypowiedziach premier wyjaśnił, że prośba o pomoc humanitarną dla Syrii została przekazana "przez urzędnika dyplomatycznego", jednak nie powiedział, przez kogo konkretnie. - Zatwierdziłem to i sądzę, że te rzeczy zostaną wkrótce przeprowadzone - przekazał Netanjahu.

Chcący zachować anonimowość izraelski urzędnik, zapytany przez Reutera, kto złożył prośbę o pomoc, o której mówił Netajahu, powiedział "Syryjczycy". Dopytywany, czy odnosi się to do rebeliantów, czy do rządu prezydenta Baszara al-Asada, powiedział tylko: "Syria".

Syryjska prorządowa gazeta "Al Watan" powołała się na oficjalne źródło, które zaprzeczyło, że to Damaszek złożył taką prośbę Izraelowi. "Jak Syria mogła prosić o pomoc osobę, która zabijała i brała udział w mordowaniu Syryjczyków w ciągu ostatnich dziesięcioleci" - cytuje agencja AFP anonimowe źródło w syryjskim rządzie.

Izraelski nadawca publiczny Kan podał nieoficjalnie, że to strona rosyjska przekazała Izraelowi jako pośrednik prośbę o pomoc dla Syrii. Ambasada Rosji w Izraelu odmówiła komentarza. Pomoc, którą wyśle Izrael, ma objąć koce, namioty i lekarstwa.

Rząd syryjski zwrócił się o pomoc, ale do całej społeczności międzynarodowej. "Syria wzywa państwa członkowskie ONZ, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i inne organizacje humanitarne (...) do wsparcia wysiłków rządu syryjskiego w walce ze skutkami niszczycielskiego trzęsienia ziemi" - napisało w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Syrii.

Rzadki przypadek współpracy między skonfliktowany państwami

Reuters zwraca uwagę, że byłby to rzadki przypadek współpracy między pogrążonymi w konflikcie państwami. Agencja pisze, że "Izrael i Syria od dziesięcioleci są w stanie wojny, z okresami zawieszenia broni".

"Przez pewien czas Izrael pomagał syryjskim rebeliantom na granicy Wzgórz Golan, a w 2018 roku współpracował z Jordanią i Stanami Zjednoczonymi przy ewakuacji 'Białych Hełmów' (organizacji działającej w części kraju kontrolowanej przez rebeliantów - red.) i ich rodzin uciekających przed działaniami syryjskiego reżimu" - zauważa agencja.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Tysiące ofiar i rannych

W Turcji, Syrii, a także w Libanie nad ranem w poniedziałek doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie między 7,4 a 7,9. W Turcji zginęło ponad 1,7 tys. osób, w Syrii ponad 1300. Jest kilkanaście tysięcy rannych. Wiele domów jest kompletnie zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Bardzo silne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Zabici i ranni

Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) hipocentrum wstrząsów, które nastąpiły o godz. 4.17 czasu lokalnego (2.17 w Polsce) znajdowało się na głębokości 18 km w odległości ok. 30 km od miasta Gazientep liczącego ponad milion mieszkańców i będącego stolicą prowincji.

Amerykanie wskazują na trzęsienie o magnitudzie 7,9, Europejskie Centrum Sejsmologiczne - 7,8, natomiast turecka Agencja ds. Sytuacji Kryzysowych AFAD oceniła siłę wstrząsów na 7,4. Epicentrum miało znajdować się koło miasta Pazarcik w prowincji Kahramanmaras.

Nieco później nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 6,7. Wstrząsy sejsmiczne były odczuwalne także w sąsiednich krajach - Iraku, Libanie, Syrii, a nawet na Cyprze.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i SyriiPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//rzw

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości