Silne wstrząsy w Turcji. 35 zabitych, ponad półtora tysiąca rannych

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty, pp/adso,now
Źródło:
PAP, Reuters

Do 35 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek wieczorem wschodnią Turcję - poinformowały w niedzielę tureckie władze. Trzęsienie miało magnitudę 6,8, a jego epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Sivrice. Rannych zostało 1607 osób.

Wcześniejszy bilans mówił o 21 zabitych i 1030 rannych.

Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Sivrice w prowincji Elazig, około 550 kilometrów na wschód od stolicy kraju Ankary. Po głównym trzęsieniu, które odczuwalne było w Syrii, Gruzji, Armenii i Libanie, nastąpiło aż ponad 270 wstrząsów wtórnych, spośród których 12 miało magnitudę 4 - zwraca uwagę agencja Reutera.

Od piątku odnaleziono 45 żywych osób

W niedzielę rano ratownicy kontynuowali przeszukiwanie gruzów w poszukiwaniu ocalałych w centrum miasta Elazig - informuje agencja AFP.

Według rządowej agencji do spraw katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD od piątku pod gruzami znaleziono 45 żywych osób. Ponadto prawie 80 budynków zawaliło się, a 645 domów zostało poważnie uszkodzonych w prowincji Elazig i sąsiedniej prowincji Malatya - podało to źródło.

Władze na razie odradzają powroty do miejsc zamieszkania, w związku z tym setki osób pozostają bez dachu nad głową. Do ich dyspozycji oddano hale sportowe, szkoły i inne obiekty użyteczności publicznej. W sobotę prowincje dotknięte katastrofą odwiedził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który zapewnił, że "natychmiast zostaną podjęte niezbędne środki (...), aby nikt nie został bez dachu nad głową". 

Główne tureckie firmy telekomunikacyjne ogłosiły, że zapewnią mieszkańcom dotkniętych obszarów bezpłatne usługi telefoniczne i internetowe.

Trzęsienia ziemi nawiedzają Turcję

Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu ocenił trzęsienie ziemi jako wydarzenie na "poziomie 3" zgodnie z planem reagowania kryzysowego w tym kraju. Oznacza to, że obszarom dotkniętym kataklizmem niezbędna jest pomoc na poziomie krajowym. Kolejny poziom oznacza, że Turcja może zwrócić się o pomoc międzynarodową.

Do trzęsienia ziemi doszło w piątek o godzinie 20.55 czasu miejscowego (18.55 w Polsce). Turecka agencja zarządzania kryzysowego podała, że trzęsienie miało magnitudę 6,8. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) oszacowało jego siłę na 6,9, a tureckie centrum sejsmologiczne Kandilli - na 6,5.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu miasta Sivrice w prowincji Elazig
Google Maps

Turcja ma za sobą historię potężnych trzęsień ziemi. Ostatnie takie o magnitudzie 7,1 miało miejsce w 2011 roku we wschodniej prowincji Van, zginęło wówczas ponad 600 osób. Ponad 17 tys. osób zginęło w sierpniu 1999 roku, kiedy trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło miasto Limit, 90 km na południowy wschód od Stambułu w zachodniej Turcji. Około 500 tysięcy ludzi pozostało wówczas bez dachu nad głową.

Źródło: PAP, Reuters

asty, pp/adso,now