Trzęsienie ziemi w Rzymie może być katastrofalne

[object Object]
Tydzień temu we Włoszech miały miejsce silne trzęsienia ziemi. Piękne miasteczka zamieniły się w ruinyENEX
wideo 2/10

Liga Ochrony Środowiska wyraziła zaniepokojenie stanem placówek oświatowych w Rzymie. Według niej spośród 1194 szkół w Rzymie połowa z nich nigdy nie została skontrolowana pod względem statyczności. Z kolei federacja rzemieślników branży budowlanej w ogłoszonym raporcie twierdzi, że ponad 60 procent budynków w Rzymie jest zagrożonych w razie trzęsienia ziemi.

Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech z 24 sierpnia, w którym zginęło prawie 300 osób, ponownie rozpoczęła się ogólnokrajowa dyskusja na temat bezpieczeństwa budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Budynki nieprzygotowane na wstrząsy

Wywołały ją pierwsze ustalenia po kataklizmie, według których powodem ogromnych zniszczeń, zwłaszcza w rejonie miejscowości Amatrice, był fatalny stan domów, nieprzygotowanych na silniejszy wstrząs, a także poważne zaniedbania administracyjne i budowlane oraz nieprzestrzeganie norm antysejsmicznych. Trzęsienie w regionach Lacjum, Marche i Umbria mocno odczuli także mieszkańcy Rzymu. Wielu w pośpiechu opuściło w nocy swe domy, niektórzy koczowali w samochodach. Szef wydziału do spraw budownictwa w zarządzie Wiecznego Miasta Paolo Berdini oświadczył, że konieczne jest opracowanie całościowego planu zagwarantowania bezpieczeństwa budynków. Jest to konieczne, podkreśla się, gdyż włoska stolica leży na terenie zagrożonym wstrząsami sejsmicznymi. Eksperci wskazują, że pilnych kontroli technicznych wymagają przede wszystkim budynki komunalne. Jest ich 3 tysiące, z czego ponad tysiąc to szkoły, 1600 - domy mieszkalne, 120 to gmachy urzędowe. Wiele z tych domów jest zaniedbanych.

Druzgocące "teoretyczne" dane

Zaniepokojenie stanem placówek oświatowych wyraziła Liga Ochrony Środowiska, według której spośród 1194 szkół w Rzymie połowa z nich nigdy nie została skontrolowana pod względem statyczności. Polemikę wywołały dane federacji rzemieślników branży budowlanej, wskazujące, że ponad 60 procent budynków w Rzymie jest zagrożonych w razie trzęsienia ziemi. Zarząd miejski podkreślił, że te szacunki oparto wyłącznie "na danych teoretycznych", ponieważ połączono rok wzniesienia budynku z poziomem zagrożenia sejsmicznego w dzielnicy, w której stoi. Wydział ds. budownictwa uważa, że taka metoda jest niewystarczająca, bo – jak stwierdził Paolo Berdini - "mogą być bardzo stare budynki w stanie doskonałym i nowoczesne domy - w katastrofalnym".

Autor: jaz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: