"Krety" schodzą głęboko w rumowiska. Ponad 200 ofiar, walczą o ocalałych

Świat

Aktualizacja:

Lokalne władze mówią już o ponad 200 ofiarach śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowym Meksyku. W wielu budynkach w mieście Meksyk i w okolicach wybuchły pożary. Ratownicy poszukują uwięzionych w nich ludzi. Burmistrz stolicy Miguel Angel Mancera poinformował, że 44 budynki legły w gruzach lub zostały poważnie uszkodzone.

WIĘCEJ INFORMACJI O TRZĘSIENIU ZIEMI W MEKSYKU NA ANTENIE TVN24 BiS

Jak podała amerykańska służba geologiczna USGS, w południowym Meksyku wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1.

Epicentrum znajdowało się 8 km na południowy wschód od Atencingo w stanie Puebla, nieco ponad 100 km na południe od stolicy kraju. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 51 km.

Pożary, uwięzieni ludzie

Jak przekazał na Twitterze szef Obrony Cywilnej Luis Felipe Puente, w samym mieście Meksyk zginęło 117 osób (wcześniej mówiono o 49), w stanie Morelos na południe od stolicy było 55 ofiar śmiertelnych, co najmniej 12 osób straciło życie w sąsiednim stanie Meksyk, a trzy w stanie Guerrero na wybrzeżu Pacyfiku. Ponadto w stanie Puebla, w którym znajdowało się epicentrum wstrząsów, zginęły 32 osoby.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto poinformował, że w stolicy na skutek trzęsienia zawaliła się szkoła w dzielnicy Coapa i pod jej gruzami zginęły co najmniej 22 osoby, w tym 20 dzieci i dwoje dorosłych. 30 dzieci i osiem osób dorosłych uznaje się za zaginione. Członkowie służb ratunkowych przystąpili do poszukiwania ocalałych, przetrząsając gruzy szuflami i gołymi rękami. W jednym z pomieszczeń zawalonego budynku znajdowało się przedszkole.

Jak podają miejscowe media, ocalałych poszukują ekipy złożone z ochotników zwanych "kretami". Zostały one utworzone po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Meksyku w 1985 roku, w których zginęły tysiące ludzi.

Jak poinformował burmistrz miasta Meksyk Miguel Angel Mancera, 44 budynki legły we wtorek gruzach lub zostały poważnie uszkodzone. Zanotowano liczne lokalne pożary, z uszkodzonych instalacji ulatnia się gaz. Zawaliły się między innymi bloki mieszkalne, szkoła, fabryka i supermarket. Duże zniszczenia wystąpiły w dzielnicy Roma.

Znaczna część miasta Meksyk, liczącej blisko 9 mln mieszkańców aglomeracji, wybudowana jest na dnie dawnego jeziora. Budowa geologiczna gleby powoduje, że wstrząsy są potęgowane.

Prezydent zaapelował do mieszkańców, by pozostali w domach, jeśli tylko pozwala na to ich stan; ma to ułatwić prace służbom ratunkowym i medycznym. - Najwyższy priorytet mają obecnie poszukiwania zaginionych i zapewnienie opieki medycznej rannym - oświadczył.

Ruiny budynków przeszukują ekipy ratownicze i ochotnicy, poszukując uwięzionych w nich ludzi.

Niepotwierdzone doniesienia mówią również o ludziach uwięzionych w gruzach zawalonych budynków w mieście Cuernavaca na południe od stolicy kraju.

Gubernator stanu Puebla Tony Galil poinformował na Twitterze, że w mieście Cholula zniszczone zostały budynki, w tym wieże kościołów. Zniszczona została sieć energetyczna, miliony gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.

Przedstawiciel obrony cywilnej powiedział w lokalnej telewizji, że w pewnej liczbie budynków w mieście Meksyk wybuchły pożary. W budynkach tych - podał - uwięzieni są ludzie. Potwierdził to burmistrz.

W związku z trzęsieniem ziemi zawieszono pracę portu lotniczego w mieście Meksyk oraz tamtejszej giełdy papierów wartościowych - podał Reuters.

Państwowa firma paliwowa Pemex poinformowała o wszczęciu procedur bezpieczeństwa dla swych instalacji.

Mapa trzęsienia ziemi w Meksyku (USGS)USGS | USGS

Znaczna część miasta Meksyk, jednej z największych aglomeracji miejskich na świecie, liczącej prawie dziewięć milionów mieszkańców, wybudowana jest na dnie dawnego jeziora. Budowa geologiczna gleby powoduje, że potęguje ona wstrząsy, dlatego też odczuwalne są one nawet w odległości kilkuset kilometrów od miasta.

Rocznica trzęsienia z 1985 roku

We wtorek w Meksyku uroczyście obchodzono akurat 32. rocznicę potężnego trzęsienia ziemi z 19 września 1985 roku. Miało ono magnitudę 8,1 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym.

Na skutek wstrząsów poważnie ucierpiało wówczas stołeczne miasto Meksyk. Wiele domów się zawaliło.

Według danych rządowych około 250 tysięcy ludzi straciło domy bezpośrednio w wyniku trzęsienia ziemi.

Na skutek kataklizmu według oficjalnych danych zginęło ponad 10 tysięcy osób. Niektórzy eksperci szacowali jednak, że liczba ofiar śmiertelnych mogła osiągnąć nawet 40 tysięcy.

Na początku września Meksyk również nawiedziło silne trzęsienie ziemi; śmierć poniosło co najmniej 96 osób:

Autor: azb/sk / Źródło: tvn24 meteo, reuters, pap