Świat

Wstrząsy o sile 6,8 w Japonii. Tysiące domów bez prądu

Świat

Wstrząsy o sile 6,8 stopnia w Japonii
Reuters/TV TokyoZiemia zatrzęsła się w Japonii. Wstrząsy o sile 6,8

Wstrząsy o sile 6,8 stopnia w skali Richtera wystąpiły na Morzu Japońskim, około 30 kilometrów od wybrzeża wyspy Honsiu. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami do wysokości jednego metra. Mimo znacznej mocy trzęsienia, na lądzie nie odnotowano poważnych zniszczeń.

Wstrząsy rozpoczęły się po godzinie 22 czasu lokalnego we wtorek. Na obszarze, na którym były odczuwane, wstrzymano ruch szybkich pociągów. Zamknięto także niektóre autostrady. Ponad dziewięć tysięcy domów zostało pozbawionych prądu.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się na Morzu Japońskim na głębokości około 10 kilometrów. Nie ma informacji o ofiarach ani o większych zniszczeniach.

Władze poinformowały, że nie wystąpiły żadne nieprawidłowości w elektrowni atomowej w prefekturze Niigata nad Morzem Japońskim.

Wszystkie reaktory tej elektrowni są wyłączone od czasu trzęsienia ziemi z 2011 roku, które spowodowało katastrofę w elektrowni atomowej w Fukushimie.

Fala tsunami do jednego metra może spowodować podtopienia na nisko położonych przybrzeżnych obszarach, jednak japońskie wybrzeża chronione są przez wały nadmorskie.

Autor: akw/adso / Źródło: Reuters