Świat

Trzęsące się domy, pył w powietrzu. Nagranie z drugiej strony Himalajów

Świat

Nagranie zarejestrowane przez kamery przemysłowe w Tybecie

Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło w sobotę Nepal, było też bardzo odczuwalne w sąsiednich rejonach, także po północnej stronie Himalajów. Kamery przemysłowe w tybetańskim mieście Xigaze (Shigatse) zarejestrowały wstrząsy o sile 5,9 stopnia w skali Richtera. W Tybecie zginęło co najmniej 20 osób.

Nagranie, zarejestrowane w sobotę po południu, przedstawia trzęsące się domy i pojazdy na ulicach oraz wzbijające się w powietrze chmury pyłu. Sobotnie, najsilniejsze trzęsienie trwało około minuty, od tamtej pory miały miejsce również liczne wstrząsy wtórne.

Tragiczne trzęsienie

Oprócz ofiar, których liczba sięgnęła 20 zabitych i kilkudziesięciu rannych, w mieście Xigaze niemal 25 tys. osób zostało przeniesionych w bezpieczne schronienia. Odnotowane wstrząsy miały siłę 5,9 stopni w skali Richtera. Zniszczonych zostało ok. 1,200 domów, a uszkodzonych niemal 10 tysięcy, w tym 54 świątynie. Mocno uszkodzone zostały drogi i sieci telekomunikacyjne.

Xigaze znajduje się w prowincji Gyirong w południowo-zachodniej części Tybetu, ok. 500 kilometrów od stolicy Nepalu, Katmandu. Jedyna droga łącząca oba miasta jest nieprzejezdna ze względu na osunięcia ziemi.

W sobotę Nepal nawiedziło najsilniejsze od ponad 80 lat trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopni w skali Richtera. Liczba ofiar wzrosła tam do 3 tys. 218 zabitych i 6 tys. 538 rannych.

Autor: mm//gak / Źródło: Reuters, The Economic Times

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości