Trzej żołnierze i policjant zabici przez bojowników kurdyjskich


Trzech tureckich żołnierzy i policjant zginęło w sobotę w rezultacie ataków dokonanych przez rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowała turecka armia i służby bezpieczeństwa.

Według komunikatu sztabu generalnego armii tureckiej, żołnierze zginęli kiedy rebelianci z PKK zdetonowali zdalnie ładunek wybuchowy na trasie przejazdu konwoju pojazdów wojskowych w pobliżu miasta Bingor, w południowo wschodniej Turcji.

Natomiast policjant, który pełnił służbę w oddziałach specjalnych, poniósł śmierć w pobliżu miasta Semdinii, niedaleko granicy z Irakiem, gdzie jego jednostka została ostrzelana.

Zerwany rozejm

Rebelianci z PKK, uważanej przez USA i UE za organizację terrorystyczną, atakują obecnie niemal codziennie cele wojskowe w Turcji po tym, jak tureckie lotnictwo rozpoczęło 25 lipca naloty na obozy rebeliantów w północnym Iraku.

Zerwany został w ten sposób dwuletni rozejm w trwającym już od ponad 30 lat konflikcie. PKK chce wywalczyć szeroką autonomię, a w przyszłości nawet niepodległe państwo na terytoriach pogranicza Turcji, Iraku i Syrii.

Według oficjalnych danych rządu Turcji, w walkach zginęło już ponad 40 tureckich żołnierzy i policjantów a 174 zostało rannych. Według tureckich mediów, PKK straciła natomiast ponad 200 ludzi.

Ocenia się, że od początku walk w sierpniu 1984 r. zginęło ponad 40 tys. ludzi, w większości Kurdów.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości