Trzech zamachowców, trzy miejsca detonacji. Turcy zrekonstruowali atak na lotnisku


Z pierwszych danych wynika, że to tzw. Państwo Islamskie (IS) dokonało wtorkowego samobójczego zamachu na lotnisku Ataturka w Stambule, w którym zginęło 41 osób - powiedział w środę premier Turcji Binali Yildirim. Na razie nikt się nie przyznał do jego autorstwa. Władze zrekonstruowały za to dokładny przebieg ataku.

Z informacji przekazanej mediom wynika, że akcja była drobiazgowo przygotowana. Trzech zamachowców przyjechało na lotnisko taksówką na poziom przylotów terminala międzynarodowego.

Pierwszy z nich wszedł do środka, zaczął strzelać, a następnie zdetonował ładunki wybuchowe w pobliżu maszyn do prześwietlania bagaży. Wybuchł chaos, z którego skorzystał drugi zamachowiec. Wbiegł schodami na poziom odlotów i tam się wysadził w powietrze.

Trzeci terrorysta czekał w tym czasie na zewnątrz i zdetonował ładunki wybuchowe dopiero wtedy, gdy ludzie w panice zaczęli wybiegać z terminala.

Jak w Paryżu i Brukseli

Przypomina to sposób działania dżihadystów, którzy przeprowadzili w listopadzie ub. roku serię zamachów w Paryżu oraz w marcu br. w Brukseli. Uważa się, że obu ataków dokonała ta sama belgijsko-francuska komórka Państwa Islamskiego. Jednak AFP zauważa, że tzw. Państwo Islamskie nigdy dotąd nie wzięło na siebie przypisywanych mu zamachów na terytorium Turcji.

Także szef Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) John Brennan powiedział, że stambulski zamach nosi znamiona IS. Dodał, że nie będzie zaskoczony, jeśli okaże się, że tzw. Państwo Islamskie przygotowuje zamachy w USA, oraz na amerykańskie cele położone za granicą.

Ofiary zidentyfikowane

W wyniku wtorkowego ataku zginęło 41 osób, a 239 zostało rannych. Według biura gubernatora wśród zabitych jest 10 cudzoziemców i trzy osoby z podwójnym obywatelstwem; wszystkie zostały już zidentyfikowane.

Turecka agencja prasowa Dogan poinformowała, bez podania źródeł, że zakończono sekcję zwłok trzech zamachowców samobójców i że nie wyklucza się, iż byli to cudzoziemcy.

Autor: adso//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości