Świat

"Trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę czy każde inne miasto"

Świat

"Trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę, czy każde inne miasto"
TVN24 BiSGrzegorz Schetyna był gościem programu "Świat"

- Trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę czy każde inne miasto, polski samolot, czy polskich turystów - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat szef MSZ Grzegorz Schetyna. Minister stwierdził, że służby "zdają sobie sprawę z zagrożenia i robią wszystko, żeby je minimalizować".

Schetyna oświadczył, że obecnie w Polsce nie ma zagrożenia terroryzmem. Powiedział, że trudno rozumieć i racjonalizować ataki terrorystyczne, ale trzeba być na nie przygotowanym. Podkreślił, że nie można ograniczyć się do zwykłej deklaracji: "robimy wszystko", ale trzeba wydawać pieniądze, koordynować pracę służb, współpracować ze służbami zagranicznymi, być podstawowym członkiem NATO.

Schetyna: Polska chce walczyć z terroryzmem

- Terroryzm jest wyzwaniem globalnym, on nie ma wymiaru terytorialnego - oświadczył Schetyna.

Podkreślił, że to w strukturach Państwa Islamskiego (budowanego przez islamskich bojowników w Syrii) rodzi się nowoczesny terroryzm, szerzy się zjawisko tzw. foreign fighters i pojawia się pytanie o przyszłość antydżihadystycznej koalicji pod przywództwem USA.

Schetyna zapowiedział, że Polska włączy się w globalną walkę z terroryzmem, ale nie ma mowy o wysłaniu polskiego wojska na wojnę z dżihadystami. - Nie ma w ogóle tematu militarnego zaangażowania Polski - powiedział minister. Wyjaśnił, że taka decyzja wynika przede wszystkim z faktu, że wielka koalicja nie ma planu walki z Państwem Islamskim.

Minister zaznaczył, że "jesteśmy zapraszani do takiego wsparcia", ale "nie idziemy i nigdy nie pójdziemy z naiwnością do Amerykanów". - Mówimy: wesprzemy koalicję, będziemy o tym rozmawiać. Jesteśmy otwarci na to, żeby skutecznie walczyć z terroryzmem, ale nie będziemy żyrować żadnych zobowiązań w ciemno - wyjaśnił Schetyna.

Autor: pk/kka / Źródło: TVN24 BiS