Świat

Trump grał w golfa z premierem Japonii. W tle rozmowy o handlu

Świat


Przebywający w Japonii prezydent USA Donald Trump rozegrał w niedzielę partię golfa z japońskim premierem Shinzo Abem. W poniedziałek obaj przywódcy będą rozmawiać między innymi o handlu, ale według agencji Kyodo szanse na zawarcie umowy podczas wizyty nie są duże.

"Wspaniały poranny golf z premierem @AbeShinzo" - napisał na Twitterze prezydent USA, który wraz ze swoją małżonką Melanią przybył w sobotę do Japonii z czterodniową wizytą.

Walki sumo i spotkanie z cesarzem

Jeszcze w niedzielę Trump zasiądzie na widowni tradycyjnych japońskich walk sumo, a następnego dnia jako pierwszy zagraniczny przywódca spotka się z nowym cesarzem Japonii Naruhito. Przed poniedziałkowymi rozmowami dwustronnymi Trumpa z Abem urzędnicy z obu krajów negocjowali w sprawie porozumienia handlowego. W sobotę przedstawiciel USA do spraw handlu Robert Lighthizer spotkał się w Tokio z ministrem do spraw rewitalizacji gospodarczej Japonii Toshimitsu Motegim, z którym rozmawiał o cłach na produkty rolne i przemysłowe.

Trump ogłosił na Twitterze, że rozmowy handlowe przynoszą "wielki postęp", a ważnymi tematami są "rolnictwo i wołowina". Dodał jednak, że "wiele będzie musiało poczekać do lipcowych wyborów" parlamentarnych w Japonii.

Motegi wypowiadał się jednak z mniejszym optymizmem. - Jak dotąd Japonia i USA nie znalazły płaszczyzny porozumienia. Będziemy starać się zmniejszyć różnice - powiedział minister po zakończeniu sobotnich rozmów. - Jest mało prawdopodobne, aby porozumienie zostało osiągnięte podczas zbliżającego się szczytu - dodał, cytowany przez Kyodo.

Rozmowy o handlu

Kwestie handlowe będą prawdopodobnie jednym z kluczowych tematów formalnej części rozmów Abego z Trumpem, który wielokrotnie skarżył się na deficyt USA w wymianie z Japonią. Według Kyodo podczas roboczych rozmów w Waszyngtonie w tym tygodniu urzędnicy z obu krajów potwierdzili, że stanowiska stron wciąż znacząco się różnią. - Liczymy, że dzięki porozumieniu zmierzymy się z ujemnym bilansem handlowym, usuniemy bariery dla amerykańskiego eksportu i zapewnimy uczciwość i wzajemność w naszych stosunkach. I zbliżamy się do tego - mówił Trump w sobotę, po przybyciu do Tokio, w czasie spotkania z przedstawicielami biznesu. USA zabiegają o szerszy dostęp do japońskiego rynku dla takich produktów jak wołowina, wieprzowina i pszenica. Waszyngton grozi Tokio podniesieniem ceł na samochody i części motoryzacyjne, jedne z najważniejszych towarów eksportowych Japonii, argumentując to obawą o bezpieczeństwo narodowe USA. Japonia stara się z kolei o obniżenie lub zniesienie tych ceł.

Autor: mart/tr / Źródło: PAP