Świat

"Kamień węgielny pokoju". Drugie spotkanie premiera Japonii z Trumpem

Świat


Przyjmując w Białym Domu premiera Japonii Shinzo Abe, prezydent USA Donald Trump potwierdził amerykańskie zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Japonii. To już drugie spotkanie obu przywódców - po raz pierwszy spotkali się w listopadzie w Nowym Jorku.

- Jesteśmy zobowiązani do bezpieczeństwa Japonii i wszystkich obszarów pozostających pod jej kontrolą administracyjną, i do dalszego wzmacniania naszego bardzo wyjątkowego sojuszu - powiedział Donald Trump podczas wspólnej konferencji z japońskim premierem Shinzo Abe.

"Kamień węgielny pokoju"

- Więzy między naszymi dwoma krajami i przyjaźń między naszymi dwoma narodami są bardzo bardzo głębokie - oświadczył prezydent USA. - Sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Japonią jest kamieniem węgielnym pokoju i stabilności w regionie Pacyfiku - dodał.

Na wspólnej z premierem Abe konferencji prasowej Trump dodał także, że USA opowiadają się za "wolnymi, sprawiedliwymi i wzajemnymi" stosunkami handlowymi, które będą z korzyścią dla obu krajów.

Premier Japonii już po raz drugi spotkał się z Donaldem Trumpem. Po raz pierwszy przywódcy spotkali się w listopadzie 2016 roku, dziewięć dni po wyborczym zwycięstwie miliardera, gdy Abe udał się do Nowego Jorku.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, Reuters