Trump ogłosił 11 października 2018 Dniem Pamięci Generała Pułaskiego

Świat

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku (zdjecia z 2015 roku)tvn24
wideo 2/3

Prezydent USA Donald Trump ogłosił czwartek 11 października 2018 Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Wzywając Amerykanów do uczczenia pamięci tych, którzy "przyczynili się do umocnienia amerykańskiego narodu", nawiązał do jego "szczególnych więzi" z Polakami.

W środowej proklamacji prezydenta przesłanej w czwartek przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie prezydent Donald Trump napisał, że generał Kazimierz Pułaski "dołączywszy do Amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej, poświęcił życie sprawie wolności".

"Doświadczenie bitewne, zdolności taktyczne oraz utworzenie niezwykle skutecznego korpusu konnej piechoty zyskały mu miano 'ojca amerykańskiej kawalerii'"- podkreślił.

W proklamacji czytamy, że Amerykanie wspominają dziedzictwo Pułaskiego, "czerpiąc zarazem inspirację z (jego) bezprzykładnego oddania sprawie wolności, praworządności i suwerenności narodu".

W tekście proklamacji prezydent przypomniał, że "już w młodości hrabia Kazimierz Pułaski zasłynął niezwykłą odwagą, walcząc u boku ojca o wyzwolenie ojczystej Polski spod rosyjskiej władzy". Później, "szczęśliwie dla Ameryki, poznał Benjamina Franklina, ten zaś namówił go do przyłączenia się do amerykańskiej walki o niepodległość". W jej trakcie, już jako generał brygady, wykazywał się "niespotykaną odwagą na polu walki i był przykładem dla innych". "Pułaski w bitwie pod Brandywine ocalił życie generałowi Jerzemu Waszyngtonowi" - napisał Trump.

Według amerykańskiego prezydenta polski generał stał się uosobieniem "szczególnych więzi, jakie po dziś dzień łączą naród amerykański i polski". Jak w tym kontekście podkreślił, "zaiste, ponad dwieście lat po bohaterskiej śmierci generała, a sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Stany Zjednoczone i Polska nadal wykazują podobne oddanie dla sprawy wolności i umacniania łączących oba kraje dwustronnych relacji".

Prezydent podpisał proklamację w środę, "dziesiątego października 2018 Roku Pańskiego dwa tysiące osiemnastego, w dwieście czterdziestym trzecim roku niepodległości Stanów Zjednoczonych".

PROKLAMACJA PREZYDENTA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI Dziś składamy hołd polskiemu imigrantowi i sławnemu dowódcy wojskowemu, generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu,który, dołączywszy do Amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej, poświęcił życie sprawie wolności. W Armii Kontynentalnej służył ramię w ramię z naszymi przodkami walczącymi o niepodległość. Doświadczenie bitewne, zdolności taktyczne oraz utworzenie niezwykle skutecznego korpusu konnej piechoty zyskały mu miano "ojca amerykańskiej kawalerii". Z okazji Dnia Pamięci Generała Pułaskiego wspominamy jego dziedzictwo, czerpiąc zarazem inspirację z bezprzykładnego oddania sprawie wolności, praworządności i suwerenności narodu. Już w młodości hrabia Kazimierz Pułaski zasłynął niezwykłą odwagą, walcząc u boku ojca o wyzwolenie ojczystej Polski spod rosyjskiej władzy. Walka skończyła się przegraną, a Pułaski przemierzył Europę i trafił do Francji. Szczęśliwie dla Ameryki, poznał Benjamina Franklina, ten zaś namówił go do przyłączenia się do amerykańskiej walki o niepodległość. W szeregach Armii Kontynentalnej Pułaski szybko awansował na stanowisko generała brygady. Wykazywał się niespotykaną odwagą na polu walki i był przykładem dla innych. W bitwie pod Brandywine ocalił życie generałowi Jerzemu Waszyngtonowi. Legion kawalerii, złożony z Amerykanów,Niemców, Francuzów, Irlandczyków i Polaków, przekształcił w zabójczą siłę bojową. W dniu 9 października 1779 r. odniósł poważne rany w bitwie pod Savannah. Dwa dni później zmarł. Generał Waszyngton napisał: "Jego waleczność i niesłychana gorliwość na innych polach zyskały mu wielkie uznanie". Chociaż generał Pułaski nie zdążył zobaczyć Gwiaździstego Sztandaru powiewającego zwycięsko nad Yorktown, jego dziedzictwo, heroizm i poświęcenie zapisały się w naszej historii obok takich bohaterów jak markiz Lafayette i Bernardo de Gálvez, a on sam jest inspiracją dla kolejnych pokoleń Amerykanów. Dając największy dowód oddania sprawie wolności i niepodległości Ameryki, generał Pułaski stał się uosobieniem szczególnych więzi, jakie po dziś dzień łączą naród amerykański i polski. Zaiste, ponad dwieście lat po bohaterskiej śmierci generała, a sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Stany Zjednoczone i Polska nadal wykazują podobne oddanie dla sprawy wolności i umacniania łączących oba kraje dwustronnych relacji. ZATEM JA, DONALD J. TRUMP, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy uprawnień nadanych mi przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych, ogłaszam jedenasty października 2018 roku Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Wzywam wszystkich Amerykanów, by z tej okazji uczcili pamięć wszystkich tych, którzy przyczynili się do umocnienia naszego Narodu. W DOWÓD CZEGO składam swój podpis dnia dziesiątego października Roku Pańskiego dwa tysiące osiemnastego, w dwieście czterdziestym trzecim roku niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki. DONALD J. TRUMP

Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

Kazimierz Pułaski urodził się w marcu 1745 roku w Warszawie. Musiał wyemigrować z Polski po upadku konfederacji barskiej, której był przywódcą. Tak trafił do powstających Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tam w latach 1777-1779 walczył o niepodległość kraju w armii Jerzego Waszyngtona.

Pułaski zmarł 11 października 1779 roku z ran odniesionych dwa dni wcześniej w bitwie pod Savannah.

W 1929 roku Senat ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo. W pierwszą niedzielę października, na Piątej Alei w Nowym Jorku odbywa się największa w Stanach parada Pułaskiego. Stan Illinois w każdy pierwszy poniedziałek marca obchodzi Dzień Pułaskiego. W tym i sześciu innych stanach istnieją hrabstwa "Pułaski County" nazwane tak na jego cześć.

Autor: js/adso/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia