Trump oddał hołd polskiemu generałowi

Świat

tvn24Na początku października na Manhattanie odbyła się 80. Parada Pułaskiego

11 października obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych jako dzień pamięci generała Kazimierza Pułaskiego. O wielkim Polaku i jego zasługach dla Ameryki pamiętał również prezydent USA. "Całkowicie się poświęcił sprawie wolności Ameryki" - napisał Donald Trump w specjalnym liście.

Kazimierz Pułaski urodził się w marcu 1745 roku w Warszawie. Musiał wyemigrować z Polski po upadku konfederacji barskiej, której był przywódcą. Tak trafił do powstających Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tam w latach 1777-1779 walczył o niepodległość kraju w armii Jerzego Waszyngtona.

"Przychodziliśmy sobie z pomocą w najtrudniejszych momentach"

Donald Trump w liście z okazji Dnia Pamięci Generała Pułaskiego podkreślił, że Polak miał znaczący wpływ na historię USA. "Nadał kształt historii naszego Narodu. Znany jako 'ojciec amerykańskiej kawalerii', generał Pułaski wykazał się żołnierską odwagą i wyjątkowymi zdolnościami dowódczymi. Otaczany jest międzynarodową estymą jako ten, który walczył o niepodległość i wolność w swojej ojczystej Polsce i w Stanach Zjednoczonych" - napisał Trump.

Prezydent USA przypomniał historię i życiorys generała. Podkreślił, że Pułaski "całkowicie poświęcił się sprawie wolności Ameryki". Przypomniał, że Polak przez dwa lata walczył u boku Jerzego Waszyngtona między innymi w bitwie pod Savannah w dniu 9 października 1779 roku. "Odniósł poważne rany i wkrótce potem zmarł, składając najwyższą ofiarę Amerykanom i przybranej ojczyźnie" - nie szczędził słów uznania Polakowi.

Trump podkreślił, że Pułaski jest symbolem i odzwierciedleniem bliskich więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę.

"Przychodziliśmy sobie z pomocą w najtrudniejszych momentach, począwszy od Amerykańskiej Rewolucji po uwolnienie się Polski od komunizmu. W dzisiejszych trwałych relacjach dwustronnych z Polską, w których kształtowaniu miały udział tak wybitne postacie, jak generał Pułaski, kładziemy nacisk na tak ważne kwestie, jak bezpieczeństwo, gospodarka i sprawy społeczne, od których zależy zapewnienie dobrobytu obu naszym krajom" - napisał Trump.

Święto w pierwszą niedzielę października

Pułaski uważany jest w USA za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym. W 1929 roku Senat ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo. W pierwszą niedzielę października, na Piątej Alei w Nowym Jorku odbywa się największa w Stanach parada Pułaskiego. Stan Illinois w każdy pierwszy poniedziałek marca obchodzi Dzień Pułaskiego. W tym i sześciu innych stanach, istnieją hrabstwa "Pułaski County" nazwane tak na jego cześć.

W tym roku odbyła się już 80. jubileuszowa Parada Pułaskiego, która 2 października przeszła przez reprezentacyjną Piątą Aleję na nowojorskim Manhattanie. Pośród manifestującej Polonii (między innymi ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i zarazem senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

"Rola Polonii nie do przecenienia"

- To bardzo istotne, bo łączą nas z USA bardzo ważne więzi gospodarcze i militarne. (…) Rola Polonii jest nie do przecenienia. Pomagała nam między innymi i w czasach stanu wojennego, i kiedy walczyliśmy o rozszerzenie NATO, dzięki czemu Polska jest bezpieczna. Ale wciąż potrzebujemy silnej Polonii, która włączy się w życie społeczne i polityczne USA, aby relacje między naszymi krajami były jak najlepsze - podkreślił Bielan.

Wicemarszałek Senatu wyraził zadowolenie, że tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia znalazło się w samym centrum Manhattanu, w prestiżowym miejscu, żeby zademonstrować swe przywiązanie do polskości i polskiej kultury.

Generał Kazimierz Pułaski uhonorowany przez prezydenta USA | domena publiczna

Autor: MarNie//now / Źródło: TVN24/Ambasada USA

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna