Świat

Trump idzie jak burza. Clinton zaliczyła potknięcie

Świat


Była sekretarz stanu Hillary Clinton wygrała wtorkowe prawybory demokratów w stanie Missisipi, jednak przegrała w Michigan. Tymczasem w obu tych stanach miliarder Donald Trump zwyciężył w prawyborach organizowanych przez Partię Republikanów.

Jak podała telewizja CNN w oparciu o wciąż niepełne wyniki, Trump wygrał we wtorek zarówno w Michigan, jak i Missisipi, w obu tych stanach zdecydowanie wyprzedzając trzech pozostałych pretendentów ubiegających się o nominację Partii Republikańskiej (GOP).

Jego zwycięstwo jest tym bardziej znaczące, że w ostatnich dniach bardzo przybrała na sile kampanią "Stop Trump" (zatrzymać Trumpa) prowadzona przez przeciwników nowojorskiego miliardera.

- Tylko jedna osoba miała dziś dobrą noc: Donald Trump - powiedział Trump w zwycięskim przemówieniu wygłoszonym we wtorek wieczorem w Jupiter na Florydzie. Dodał, że fakt, że udało mu się wygrać, mimo bardzo kosztownej, negatywnej kampanii skierowanej przeciwko niemu, dowodzi, że spoty wyborcze mniej się liczą niż kompetencje.

Łącznie Trump wygrał już w 14 stanach, które przeprowadziły republikańskie prawybory, w tym we wtorek w Michigan i Missisipi.

Rozkład głosów w prawyborach

Cruz w Idaho

Po raz kolejny, bardzo źle wypadł wspierany przez establishment GOP senator Rubio, który zarówno w Missisipi i Michigan zajął ostatnie, czwarte miejsce.

Ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz wygrał z kolei w Idaho. To już jego siódme zwycięstwo od początku prawyborów. Tym samym 45-letni senator umocnił swą pozycję głównego rywala Trumpa.

Trump zwyciężył także na Hawajach.

Najnowsze prawybory republikanówtvn24.pl

Potknięcie Clinton

We wtorek demokraci rywalizowali tylko w stanach Missisipi i Michigan. W pierwszym z nich prawybory wygrała Hillary Clinton, w drugim - jej największy rywal, senator Bernie Sanders.

Jeszcze kilka dni temu sondaże wskazywały, że Clinton bez większych problemów pokona Sandersa w Michigan przewagą przynajmniej kilkunastu punktów procentowych. Ostatecznie wygrał jednak Sanders, choć zaledwie 2 puntami procentowymi, co oznacza, że jeśli chodzi o delegatów jacy przypadają na ten stan, to zostaną rozdzieleni pomiędzy Clintona i Sandersa niemal po równo.

To bardzo udana noc dla nas. Ten wynik oznacza, że kampania Sandersa i polityczna rewolucja jest silna w każdej części kraju. Ludzie mają dość skorumpowanej gospodarki Bernie Sanders

Zdaniem komentatorów przegrana Clinton w Michigan to efekt niedzielnej debaty prezydenckiej. Przedstawiający się jako socjalista Sanders ostro zaatakował zarówno byłą sekretarz stanu jak i jej męża, byłego prezydenta Billa Clintona, wytykając im wspieranie międzynarodowych umów o wolnym handlowych, które - zdaniem Sandersa - doprowadziły do upadku amerykańskiego przemysłu, w tym samochodowego w Detroit, gdyż wiele firm wyniosło się zagranicę, likwidując utraty miejsca pracy w USA. "To bardzo udana noc dla nas. Ten wynik oznacza, że kampania Sandersa i polityczna rewolucja jest silna w każdej części kraju. Ludzie mają dość skorumpowanej gospodarki" - powiedział Sanders. Niemniej Clinton udało się wygrać z Sandersem we wtorek w Missisipi, gdzie uzyskała prawie 83 proc. głosów wyborców demokratów.

Dla byłej sekretarz stanu to 13 zwycięstwo od początku prawyborów.

Z kolei Sanders, jak dotychczas wygrał w ośmiu, w większości małych stanach, z których pochodzić będzie mniejsza liczba delegatów na lipcową konwencję partii, która nominuje ostatecznego kandydata w wyborach prezydenckich.

Najnowsze prawybory demokratówtvn24.pl

Autor: ts//tka,mtom / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: