Świat

Trump do "dreamersów": przez pół roku nie macie się czym martwić

Świat


Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze do tak zwanych dreamersów, że jeśli niepokoją się o swój status przez najbliższe sześć miesięcy, "to nie mają się czym martwić". Trump dał Kongresowi pół roku na przyjęcie ustawy w sprawie programu DACA.

We wtorek minister sprawiedliwości Jeff Sessions poinformował, że administracja zakończy program DACA, pozwalający dzieciom nielegalnych imigrantów, tzw. dreamersom zostać w USA, jeśli Kongres nie przyjmie w ciągu sześciu miesięcy ustawy regulującej sytuację tej grupy.

For all of those (DACA) that are concerned about your status during the 6 month period, you have nothing to worry about - No action!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7 września 2017

Program ten warunkowo chronił przed deportacją osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę Stanów Zjednoczonych przed ukończeniem 16. roku życia. Osoby te nazwano "dreamersami" (ang. marzycielami). Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział jednak, że administracja w trybie natychmiastowym przestanie rejestrować osoby, które spełniają warunki tego programu.

800 tysięcy marzycieli

Program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals - wstrzymania deportacji wobec osób, które przybyły jako dzieci) został rozpoczęty na podstawie rozporządzenia wykonawczego prezydenta Baracka Obamy w roku 2012 i od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany.

Kongres od roku 2001 wielokrotnie próbował rozwiązać sytuację tej liczącej obecnie 800 tys. grupy młodych lub dorosłych obecnie osób na podstawie projektu ustawy DREAM.

Przeciętny wiek "marzycieli" w momencie nielegalnego przekroczenia granicy, z reguły razem z rodzicami, wynosił 6,5 roku.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: