Świat

Trump chce zamknąć swoją fundację. Prokuratura: to niemożliwe

Świat


Amerykański prezydent elekt oświadczył w sobotę, że zamierza już teraz zamknąć fundację "Donald J. Trump Foundation", aby uniknąć choćby pozoru konfliktu interesów, gdy 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Rzecz w tym - podkreśla agencja Reutera - że od września toczy się śledztwo w sprawie "Donald J. Trump Foundation", która zgodnie z prawem stanowym, jako podmiot przyjmujący darowizny, powinna była przejść procedurę oficjalnej rejestracji w administracji podatkowej, jednak nie dopełniła tego obowiązku.

"To nie jest możliwe"

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokurator generalny Eric Schneiderman. W sobotę wieczorem jego rzeczniczka poinformowała, że wbrew temu, co zapowiada prezydent elekt "zamknięcie fundacji im. Donalda Trumpa na obecnym etapie nie jest możliwe, ponieważ toczy się postępowanie wyjaśniające i będzie to realne dopiero po zamknięciu śledztwa".

Reuters przypomina, że również w obawie przed powstaniem konfliktu interesów syn Donalda Trumpa – Eric musiał niedawno zawiesić działalność swojej "Eric Trump Foundation".

32-letni Eric, trzecie dziecko nowojorskiego biznesmena, ogłosił mianowicie w czwartek, że jego istniejąca od 2007 roku fundacja przestaje działać wobec wątpliwości, jakie nasunęła donatorom perspektywa jej bezpośredniego kontaktu z przyszłym gospodarzem Białego Domu.

"Nie wpłacamy więcej pieniędzy na konto bankowe Eric Trump Foundation" - brzmi komunikat ogłoszony przez syna nowojorskiego przedsiębiorcy.

Fundacja Erica Trumpa zbierała rocznie około 1,5 miliona dolarów, wykorzystując turnieje golfowe, licytacje oraz drobne datki składane w hotelach należących do sieci Trumpa.

Autor: ToL//plw / Źródło: PAP