Świat

Trop prowadzi do zamachów w Paryżu. Uchodźcy zatrzymani w Niemczech

Świat

Syryjscy uchodźcy aresztowani w Niemczech
Reuters TVMSW Niemiec poinformowało o aresztowaniach uchodźców we wtorek

Wszystko wskazuje na to, że trzej Syryjczycy zatrzymani we wtorek w domach dla uchodźców na północy Niemiec mają powiązania z zamachowcami z Paryża. Korzystali z pomocy tych samych przemytników ludzi, by dostać się do Europy - poinformował szef MSW Niemiec.

Zatrzymani mężczyźni, którzy posługiwali się syryjskimi paszportami, są podejrzewani o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Uśpiona komórka IS?

- Obecne śledztwo Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) wskazuje na związki z napastnikami z Paryża z listopada 2015 roku - powiedział minister Thomas de Maiziere.

Wyjaśnił, że trzej podejrzani przybyli do Niemiec w listopadzie ubiegłego roku w szczycie kryzysu migracyjnego. Korzystali z usług tych samych przemytników ludzi i otrzymali paszporty z tego samego warsztatu, co zamachowcy z Paryża - dodał.

De Maiziere powiedział, że mężczyźni byli obserwowani od kilku miesięcy i nic nie wskazuje na to, jakoby mieli konkretne plany zamachu. Mogło chodzić o uśpioną komórkę - oświadczył.

Aresztowani po nalotach na ośrodki

BKA poinformował, że policja zatrzymała trzech Syryjczyków w czasie akcji przeprowadzonej we wtorek rano m.in. w domach dla uchodźców w Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztynie na północy Niemiec. Aresztowani mieszkali w ośrodkach w Ahrensburg i Grosshansdorf na wschód od Hamburga oraz w Reinfeld niedaleko Lubeki.

Federalni prokuratorzy oznajmili, że mężczyznom zarzuca się, iż przybyli do Niemiec na rozkaz dżihadystycznego IS, aby "wykonać zadanie, które już otrzymali lub aby czekać w gotowości na kolejne instrukcje".

Kilku zamachowców z Paryża i Saint-Denis, którzy 13 listopada zabili 130 osób, przybyło do Europy z obszarów kontrolowanych przez IS. Wśród nich był 28-letni Belg o marokańskich korzeniach Abdelhamid Abaaoud oraz dwaj mężczyźni posługujący się fałszywymi syryjskimi paszportami, którzy według IS byli Irakijczykami.

De Maiziere zastrzegł, że zatrzymani we wtorek mężczyźni nie stanowili na razie zagrożenia. Nie mógł z całą pewnością powiedzieć, czy naprawdę chodzi o Syryjczyków. W ich "dokumentach podróży napisano, że są Syryjczykami" - powiedział.

[object Object]
Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: