Transport rannych żołnierzy do Petersburga. Pogrzeby w tajemnicy

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Alex FlorsteinSzpital akademii wojskowej w Sankt Petersburgu. Tam trafili ranni w Donbasie

Do Petersburga przywieziono dużą liczbę rannych rosyjskich żołnierzy - poinformowała we wtorek członkini Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Ełła Polakowa.

- Przyleciał samolot z bardzo dużą liczbą rannych żołnierzy. Zostali umieszczeni w szpitalu Wojskowej Akademii Medycznej im. Siergieja Kirowa - oświadczyła Polakowa, cytowana przez niezależną telewizję Dożd.

Według Polakowej, która jest także przewodniczącą Komitetu Matek Żołnierzy w Petersburgu, w samolocie było około 100 rannych. Aktywistka przekazała, że Komitet Matek Żołnierzy wyjaśnia, gdzie i w jakich okolicznościach wojskowi ci zostali ranni.

Media na Ukrainie informują, że w walkach z siłami rządowymi w obwodach donieckim i ługańskim po stronie separatystów walczą rosyjscy żołnierze. Niektórzy zginęli w niedawnych bojach pod Ługańskiem.

Pogrzeby w tajemnicy

W poniedziałek na cmentarzu w miejscowości Wybuty w obwodzie pskowskim, w pobliżu poligonu 76. gwardyjskiej dywizji desantowo-szturmowej, pochowano w tajemnicy trzech żołnierzy tej elitarnej rosyjskiej jednostki, którzy najpewniej polegli na wschodzie Ukrainy.

W ceremonii żałobnej uczestniczyło około 100 osób, głównie członków rodzin i bliskich zabitych. Przekazano tylko nazwiska pochowanych. Dat i przyczyn ich śmierci nie podano.

We wtorek jeden z pskowskich serwisów internetowych opublikował jednak zdjęcia mogił na cmentarzu w Wybutach. Z widocznych na fotografiach tablic nagrobnych wynika, że trzej spadochroniarze z pskowskiej dywizji zmarli w dniach 18-20 sierpnia.

Ukraińskie media podały 21 sierpnia, że na wschodzie Ukrainy zginęli żołnierze 76. dywizji spod Pskowa. Siły uczestniczące w operacji antyterrorystycznej zdobyły wówczas dwa należące do tej jednostki wozy bojowe desantu.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Alex Florstein

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości