Świat

Totalna blokada Iranu. Tak Obama udobruchał Izrael?

Świat

USAFUSA przekonały Izrael do odłożenia ataku na irańskie instalacje nuklearne

Prezydent USA Barack Obama powstrzymał Izrael przed zbrojnym uderzeniem na instalacje nuklearne Teheranu obiecując m.in. blokadę morską i powietrzną Iranu - donosi specjalizujący się w informacjach wywiadowczych izraelski portal Debka.

Jak pisze Debka, powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz, jeśli kolejna runda negocjacji na temat programu atomowego Iranu zakończy się fiaskiem, zostaną wprowadzone nowe, skuteczne sankcje wymierzone z Teheran.

Po pierwsze, od 1 lipca miałyby zostać wprowadzone: embargo na eksport irańskiej ropy i obostrzenia dotyczące irańskich banków.

Blokada Iranu

Drugim i najważniejszym elementem embarga byłoby wprowadzenie blokady lotniczej i morskiej Iranu. Polegałaby ona na tym, że żaden statek powietrzny lub morski, który wylądowałby lub przybił do irańskiego portu, nie mógłby wrócić na teren USA i Europy.

Te sankcje miałyby zastosowanie zarówno w stosunku do prywatnych, jak i będących własnością państwową jednostek. Jak pisze Debka, obostrzenia miałyby wejść w życie na jesieni.

Nie wiadomo, jak odpowiedzieć mógłby na to Iran. Jednak wcześniej wielokrotnie groził, że w wypadku wprowadzenia kolejnych sankcji zajmie strategiczną Cieśninę Ormuz, którą transportuje się około 20 proc. całego eksportu ropy na świecie.

Przycisnąć Indie i Indonezję

Trzecią obietnicą złożoną przez Waszyngton Izraelczykom w zamian za odłożenie ataku na Iran miałoby być osobiste "przyciśnięcie" przez Baracka Obamę Indii i Indonezji - dwóch krajów, które najczęściej łamią nałożone już na Iran sankcje i pomagają irańskiemu biznesowi ich omijanie.

Jak pisze Debka, władze USA upewniły się, że te plany dotrą do Teheranu kanałami dyplomatycznymi i wywiadowczymi. Dzięki temu USA zamierzają wymóc większą uległość negocjatorów Iranu podczas zaplanowanych na 16 czerwca rozmów Moskwie. Chodzi m.in. o żądanie Zachodu dotyczące zaprzestania dalszego wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. i udostępnienie inspektorom nuklearnym wejścia na teren instalacji atomowych gdzie - jak się podejrzewa - mogą trwać prace nad bronią masowej zagłady.

Izraelski portal podsumowuje: Iran musi być teraz świadom, że jeśli w Rosji nie zostanie osiągnięte rozwiązanie dyplomatyczne, Teheran czekają bardzo poważne sankcje ze strony społeczności międzynarodowej.

Autor: jak//gak / Źródło: debka.com

Źródło zdjęcia głównego: USAF