Tortury, mordy, porwania. Hamas dopuszczał się zbrodni wojennych

Świat


W czasie 50-dniowej wojny pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem islamski Hamas dopuszczał się zbrodni wojennych wobec palestyńskich cywilów - donosi w najnowszym raporcie Amnesty International.

W sierpniu 2014 roku zakończyła się 50-dniowa operacja Sił Obronnych Izraela na terytorium Strefy Gazy, w której zginęło ponad 2,1 tys. Palestyńczyków, głównie cywilów, i 72 Izraelczyków (w tym 67 żołnierzy).

Wojna wymierzona była w bojowników Hamasu, którzy przeprowadzali ataki rakietowe na terytorium Izraela. Amnesty International opublikowała w środę raport, który jest podsumowaniem działań islamskiej organizacji w Strefie Gazy.

Tortury, porwania

"Siły Hamasu prowadzili bezprawną kampanię porwań, tortur i zabójstw przeciwko Palestyńczykom, podejrzewanym o kolaborowanie z Izraelem i innymi w czasie militarnej ofensywy na Gazę" - napisano w raporcie.

Rzecznik Hamasu skrytykował publikację AI, twierdząc, że jest nieuczciwa, nieprofesjonalna i całkowicie niewiarygodna. - Raport jest skierowany przeciwko palestyńskiemu oporowi i ruchowi Hamasu - oświadczył Fawzi Barhoum, rzecznik Hamasu. - Celowo wyolbrzymiono opisy bez wysłuchania obydwu stron i bez podjęcia wysiłku sprawdzenia prawdziwości szczegółów i informacji.

Izraelski "Haaretz" przypomina, że w marcu AI opublikowała inny raport, w którym oskarżyła o zbrodnie wojenne Izrael. W nalotach na Strefę Gazy zniszczono co najmniej 16 tys. domów, niektóre części Strefy Gazy w ogóle nie nadają się do zamieszkania.

"Łamanie kręgosłupów"

W środowym raporcie AI opisuje przypadki, które określa mianem "łamania kręgosłupów" Palestyńczyków, oskarżonych przez Hamas o współpracę z Izraelem. Cywile mieli być torturowani i zabijani.

"Tak naprawdę szefowie Hamasu dali służbom bezpieczeństwa wolną rękę do przerażających nadużyć, także wobec osób znajdujących się w areszcie. Te działania, z których część to zbrodnie wojenne, miały służyć zemście i zasiać strach w Strefie Gazy" - napisała w raporcie Amnesty International.

Hamas kontroluje Strefę Gazy, nadbrzeżną enklawę nad Morzem Śródziemnym. Graniczy ona z Izraelem i Egiptem.

Autor: pk//gak / Źródło: Reuters, Haaretz

Tagi:
Raporty: