Świat

To wspólniczka terrorysty? Nagranie z kamery na lotnisku

Świat

Reuters TVCzy to Hayat Boumeddiene?

Hayat Boumeddiene, wspólniczka i partnerka jednego z zamachowców z Paryża, poszukiwana przez francuskie siły bezpieczeństwa, przekroczyła granicę Syrii od strony Turcji w czwartek 8 stycznia - poinformował w poniedziałek szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Opublikowano zapis z kamery przemysłowej na lotnisku Stambuł-Sabiha Gökçen, na którym ma być widoczna poszukiwana.

Na nagraniu widać kobietę w hidżabie podczas kontroli na lotnisku Stambuł-Sabiha Gökçen. Ma to być poszukiwana Hayat Boumeddiene. Kobiecie towarzyszy mężczyzna zidentyfikowany przez policję jako Mahdi Sabri Bolhoucine.

Minister powiedział agencji Anatolia, że Boumeddiene przyleciała z Madrytu do Turcji 2 stycznia, czyli przed atakami w Paryżu, i zatrzymała się w hotelu w Stambule. Minister spraw wewnętrznych Efkan Ala poinformował, że kobieta nie została zatrzymana ponieważ nie było zgłoszenia z Turcji.

Władze ustaliły, że granicę z Syrią przekroczyła w czwartek, tego samego dnia gdy jej partner Amedy Coulibaly zastrzelił policjantkę w Montrouge na przedmieściach Paryża i dzień po ataku na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", w którym zginęło 12 osób - pisze agencja Associated Press.

Zamach w Paryżu

W piątek Coulibaly wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną we wschodniej części Paryża i podejrzewano, że Boumeddiene mu pomagała. Jak tłumaczył w piątek dziennik "Le Figaro", na nazwisko kobiety zarejestrowany był samochód, którym Coulibaly pojechał na miejsce, gdzie wziął zakładników.

Po szturmie policji na sklep w piątek i zabiciu Coulibaly'ego kobiety nie odnaleziono wśród zabitych ani rannych. Po policyjnej operacji w piątek wieczorem media podały, że mogła ona uciec.

Wcześniej źródła w tureckim wywiadzie informowały, że kobieta ze Stambułu pojechała do miasta Sanliurfa w pobliżu granicy z Syrią, a potem znikła.

Wybranka zamachowca

O 26-letniej Boumeddiene wiadomo niewiele. Według "Metronews" od 2009 roku nosiła ona burkę, pełny kobiecy strój muzułmański okrywający ciało i głowę. Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" podał w sobotę, że Boumeddiene odbyła mniej więcej rok temu pielgrzymkę do Mekki; o Coulibalym, z którym wzięła ślub religijny nieuznawany przez państwo, mówiła jednak, że nie jest on zbyt religijny.

Zdaniem prokuratury w minionym roku Boumeddiene przeprowadziła ponad 500 rozmów telefonicznych z żoną Cherifa Kouachiego, jednego ze sprawców zamachu w redakcji "Charlie Hebdo"; obaj napastnicy, którzy zaatakowali redakcję, zginęli w piątek w starciu z policją. Według mediów bracia Said i Cherif Kouachi oraz Coulibaly należeli do tej samej komórki dżihadystów, która wysyłała do Iraku ochotników.

14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniu
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP, Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV

Tagi:
Raporty: