Świat

"To przerażające". Większość eksportu broni z Niemiec trafia poza NATO

Świat


Niemcy znacznie zwiększyły w zeszłym roku eksport broni i sprzętu wojskowego do krajów spoza Unii Europejskiej i NATO - informuje w niedzielę agencja dpa, powołując się na dane, które w odpowiedzi na swe zapytanie parlamentarne otrzymała Lewica.

Ujawniono, że w 2013 roku wydano w Niemczech indywidualne zezwolenia na eksport broni (dotyczące poszczególnych kontraktów) wartości 5,8 miliarda euro, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Na eksport do krajów spoza UE i NATO przypadło z tego 3,6 miliarda euro. W 2012 roku było to 2,6 mld.

Broń dla dyktatorskich reżimów

- Prawie dwie trzecie tego eksportu trafia do krajów spoza NATO, to przerażające - skomentował te dane deputowany Lewicy Jan van Aken. - (Kanclerz) Angela Merkel ignoruje debatę na temat eksportu broni - dodał, wskazując, że niemiecka broń trafia także do dyktatorskich reżimów.

Agencja dpa odnotowuje, że wśród 10 największych importerów niemieckiej broni i sprzętu wojskowego są Algieria, Katar i Arabia Saudyjska.

Niemiecki resort gospodarki poinformował, że wartość eksportu broni i sprzętu wojskowego w ramach tzw. zbiorczych zezwoleń, przyznawanych ryczałtem "szczególnie wiarygodnym eksporterom", wyniosła w 2013 roku 2,5 mld euro, co oznacza, że była niższa od średniej w latach poprzednich.

Łącznie w Niemczech wydano w zeszłym roku zezwolenia na eksport broni i sprzętu wojskowego wartości 8,34 mld euro. W 2012 r. było to 8,87 mld euro.

Autor: jl//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości