Świat

To ma być "empatyczny konserwatyzm". May wskazuje torysom kierunek

Świat


Brytyjska premier Theresa May przedstawiła na konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham zarys programowy swojego rządu. Jednym z jego głównych zadań będzie przeprowadzenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak zapowiedziała, planuje przesunięcie partii w stronę centrum.

Przedstawiając po raz pierwszy tak szczegółowo programu rządu, brytyjska premier podkreślała, że jej gabinet chce "służyć zwyczajnym, pracującym ludziom", których poglądy zbyt często były ignorowane lub wyśmiewane. - Posłuchajcie tego, w jaki sposób politycy i komentatorzy mówią o ludziach. Oceniają, że patriotyzm jest "obrzydliwy"; wasze wątpliwości dotyczące imigracji - "zaściankowe", poglądy na przestępstwa - "nieliberalne"; przywiązanie do bezpieczeństwa zatrudnienia - "niewygodne"" - kpiła.

Jak dodała, dla wielu przedstawicieli establishmentu "Wielka Brytania jest innym krajem, a te obawy nie są ich obawami". Opowiadając się za aktywną rolą państwa w gospodarce, zaznaczyła, że podczas gdy rząd "nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania, może i powinien być siłą dobrych zmian, robiąc to, czego pojedyncze osoby, społeczności i rynki nie są w stanie zrobić". - W czerwcu ludzie zagłosowali za zmianą - i ona nadejdzie - zapewniała szefowa rządu. Jak przekonywała, "do tej zmiany doszło ze względu na cichą rewolucję trzy miesiące temu", czyli referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. - To rewolucja, w której miliony obywateli postawiły się i powiedziały, że nie chcą być dalej ignorowane. To punkt zwrotny tego wieku; jedna na pokolenie szansa na zmianę kierunku rozwoju naszego narodu - mówiła. Prezentując swój program jako "empatyczny konserwatyzm", May podkreślała znaczenie relacji społecznych. Wielu komentatorów zwróciło uwagę, że jest to jednoznaczne zerwanie z linią Margaret Thatcher, do której często porównywano obecną szefową rządu.

Bliżej ludzi

- Cenimy ducha obywatelstwa, dzięki któremu szanujesz relacje i zobowiązania, które sprawiają, że nasze społeczeństwo sprawnie funkcjonuje. Zobowiązanie wobec mężczyzn i kobiet, którzy żyją wokół ciebie, którzy pracują dla ciebie, którzy kupują dobra i usługi, które sprzedajesz. Ten duch wymaga uznania kontraktu społecznego, który mówi jednoznacznie, że dbasz o wykształcenie i przygotowanie do pracy młodych ludzi stąd, zanim zdecydujesz się na tanią siłę roboczą z zagranicy - oświadczyła, wypowiadając się przeciwko wysokim poziomom imigracji do Wielkiej Brytanii, w tym z Polski. May oceniła, że "zbyt wiele osób na wpływowych pozycjach zachowuje się, jakby miało więcej wspólnego z przedstawicielami międzynarodowych elit niż z ludźmi na ich własnej ulicy, z którymi pracują i których mijają na ulicy". - Jeśli wierzysz, że jesteś obywatelem świata - jesteś obywatelem niczego i nie rozumiesz tego, co samo słowo "obywatelstwo" oznacza - oceniła.

Brexit to brexit

Opisując procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, May powtórzyła swoje zobowiązanie do uruchomienia procedury przed końcem marca przyszłego roku, a także przygotowania tzw. wielkiej ustawy uchylającej na wiosnę. - Nasze prawa nie będą tworzone w Brukseli, ale w Westminsterze [siedziba brytyjskiego parlamentu - red.]; nasi sędziowie nie będą zasiadać w Luksemburgu, ale w sądach na terenie całego kraju. Zwierzchność unijnego prawa skończy się na zawsze - zapewniała.

Jak podkreśliła, chciałaby wynegocjować umowę, która będzie "odzwierciedlała silne i dojrzałe relacje z naszymi europejskimi przyjaciółmi", choć powtórzyła, że nie zgodzi się na oddanie kontroli nad granicami, czym de facto wykluczyła zachowanie swobody przepływu osób w obecnym kształcie. May, która w lipcu zastąpiła na stanowisku Davida Camerona, podkreśliła, że planuje także przygotowanie nowej polityki przemysłowej i rozwojowej, która "będzie miała za zadanie rozwiązać część ze strukturalnych wyzwań stojących przed Wielką Brytanią". - Nie chodzi o wybieranie "czempionów", wspieranie upadających przemysłów lub wskrzeszanie starych firm, ale o rozpoznanie branż, które mają strategiczne znaczenie dla naszej gospodarki, i wspieranie ich przez działania dotyczące handlu, opodatkowania, infrastruktury, umiejętności, szkolenia i rozwoju - powiedziała. Wystąpienie May zakończyło trwającą od niedzieli konferencję programową Partii Konserwatywnej.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: