To Lech Kaczyński wywalczył gwarancje dla Ukrainy i Gruzji


- Władze Sojuszu zobowiązują się, że Gruzja i Ukraina staną się pewnego dnia jego członkami - te słowa szefa NATO Jaapa de Hoop Scheffera były możliwe tylko dzięki upartej postawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wywiadzie dla Radia Wolna Europa szef czeskiej dyplomacji ujawnia kulisy rozmów w Bukareszcie. Prezydent wylądował już w Warszawie.

Minister Karel Schwarzenberg relacjonuje, że USA i Niemcy nie mogły początkowo (rano 3 kwietnia) uzgodnić kwestii dodatkowego, grudniowego spotkania ws. Planu na Rzecz Członkostwoa (MAP).

Według Czecha pierwotny tekst deklaracji nie podkreślał tak mocno kwestii przyszłego członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO, jak chcieliby Czesi i Polacy. Tymczasem prezydent Lech Kaczyński twardo dążył do bardziej zdecydowanych zobowiązań NATO wobec obu krajów.

Prezydent Kaczyński i minister Sikorski o trudnych negocjacjach (TVN24)
Prezydent Kaczyński i minister Sikorski o trudnych negocjacjach (TVN24)

Niemcy i Francuzi ciężko to przyjęli

Postawa polskiego przywódcy, wspieranego przez Czechy i kraje bałtyckie, doprowadziła w końcu do sformułowania nowego dokumentu, który zawierał m.in. stwierdzenie o przyszłym członkostwie NATO dla Gruzji i Ukrainy.

- To było bardzo ciężkie dla Niemców i Francuzów - podkreśla Schwarzenberg. - Ale w końcu się zgodzili.

Tbilisi i Kijów bliżej Sojuszu

Na razie NATO nie zdecydowało się na zaproszenie Gruzji i Ukrainy do MAP, ale jak zapewniają dyplomaci, ponowna ocena postępu obu krajów jest zaplanowana na grudzień na spotkaniu natowskich ministrów spraw zagranicznych.

- NATO wita aspiracje euroatlantyckie Ukrainy i Gruzji i władze sojuszu zobowiązują się, że te dwa kraje staną się pewnego dnia jego członkami - powiedział sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DRODZE GRUZJI I UKRAINY DO NATO

Źródło: Radio Free Europe

Pozostałe wiadomości