Świat

"To historyczna chwila dla Bałkanów". Serbia rozpocznie negocjacje z UE

Świat


Obradujący w piątek w Brukseli przywódcy państw UE zgodzili się na rozpoczęcie najpóźniej w styczniu 2014 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

- To historyczna chwila dla Bałkanów i dla całej Europy - powiedział Rompuy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE.

Kosowo było kluczowe

Dodał, że decyzja o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Serbią, jak również zapowiedź przyjęcia w najbliższych miesiącach mandatu do negocjacji nad umową o stowarzyszeniu i stabilizacji z Kosowem, są "bezpośrednią konsekwencją odważnego porozumienia" między obydwoma państwami w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków.

Także szef Komisji Europejskiej Jose Barroso podkreślił, że wyznaczenie daty rozpoczęcia konferencji międzyrządowej w sprawie przystąpienia Serbii do UE to "historyczny moment". - Często nadużywa się tych słów, ale tym razem jest to naprawdę historyczna decyzja, biorąc pod uwagę to, co jeszcze niedawno działo się w tym regionie świata - powiedział Barroso, przypominając o wojnie w Kosowie pod koniec lat 90.

Kosowo będzie kluczowe

W grudniu bieżącego roku Rada Europejska ma jeszcze zatwierdzić pakiet negocjacyjny dla Serbii, który zostanie przygotowany przez Komisję Europejską. Według dyplomatów wpływ na tę decyzję może mieć to, czy Serbia będzie w praktyce wdrażać porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem. Tego zażądał w przyjętej w czwartek uchwale niemiecki Bundestag.

Premierzy Serbii Ivica Daczić i Kosowa Hashim Thaci podpisali w kwietniu tego roku wynegocjowane pod auspicjami UE porozumienie o normalizacji stosunków obu państw. Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana w większości przez Albańczyków, ogłosiło niepodległość w 2008 r., czego jednak Belgrad nie uznaje.

Porozumienie o normalizacji stosunków obu państw nie przewiduje formalnego uznania przez Serbię suwerenności Kosowa, ale przede wszystkim reguluje sytuację w północnej części Kosowa, zamieszkanej przez 40-tysięczną serbską mniejszość.

Obie strony zobowiązały się także do nieblokowania sobie nawzajem drogi do przystąpienia każdej z nich do Unii Europejskiej.

W piątek przywódcy państw Unii powitali też we wspólnocie Chorwację, która 1 lipca stanie się jej 28. członkiem.

Autor: adso//kdj/k / Źródło: PAP