Świat

Timmermans: zastrzeżenia dotyczące składu i funkcjonowania TK pozostają nierozwiązane

Świat

Debata o Polsce odbywa się w Strasburgu
Debata o Polsce odbywa się w Strasburgu tvn24
wideo 2/16

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat Polski. To już drugi raz w tym roku, kiedy PE zajął się sytuacją w naszym kraju. Tym razem w debacie nie wzięła udziału premier Beata Szydło.

15:58

W Parlamencie Europejskim zakończyła się debata na temat sytuacji w Polsce. W środę odbędzie się głosowanie nad rezolucją.

15:55

Ivan Korcok przemawia na zakończenie.

Korczok: przekażę na forum Rady UE informację o debacie
Korczok: przekażę na forum Rady UE informację o debacietvn24
15:55
Timmermans: jak to się dzieje, że rząd może decydować, które wyroki publikować?
Timmermans: jak to się dzieje, że rząd może decydować, które wyroki publikować?tvn24
15:54

Timmermans: Moje życie zawodowe było skupione na niszczeniu podziałów w Europie. Nikt mnie nie oskarży o szkodzenie Polsce.

15:53

Timmermans: Jak to się dzieje, że w Polsce rząd może decydować, które wyroki publikować, a które nie? Jak to się ma do niezależności wymiaru sprawiedliwości?

15:52

Timmermans: Ocena praworządności jest ważna, bo z historii dowiedzieliśmy się, że potrzebujemy pełnego poszanowania praw człowieka, demokracji i państwa praworządnego. Tu pojawia się niezależność wymiaru sprawiedliwości. To nie ma żadnego związku z polityką. Rządy idą w różnych kierunkach, ale muszą pozostać w ramach państwa praworządnego.

15:51

Zakończyły się wystąpienia. Teraz po raz kolejny głos zabiera Frans Timmermans.

15:50

Zoltan Balczo: W przypadku debaty na temat Polski ingerujemy w sprawy kraju.

Balczo: w przypadki Polski mieszamy się w jej wewnętrzne sprawy
Balczo: w przypadki Polski mieszamy się w jej wewnętrzne sprawytvn24
15:48

Stanisław Żółtek (Europa Narodów o Wolności): Prawdą jest, że PO i PiS próbują zagarnąć dla siebie swoją władzę. Ale urzędnicy UE wzięli stronę tej z nich, która przed nimi klęka. Komisarze unijni, zapomnieliście, gdzie jest wasze miejsce.

Zółtek do komisarzy unijnych: zapomnieliście, gdzie jest wasze miejsce
Zółtek do komisarzy unijnych: zapomnieliście, gdzie jest wasze miejscetvn24
15:47

Robert Iwaszkiewicz (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej): Nie macie, panie i panowie, odwagi, by zareagować na realne problemy Europy. Ręce precz od Polski. My, Polacy, nie potrzebujemy rad tej izby, nie potrzebujemy waszych mów, potrafimy rządzić sami. To wy możecie się uczyć, jak się walczy o suwerenność i wolność. Europa nie jest bezpieczna, Europa musi się przebudzić.

Iwaszkiewicz: ręce precz od Polski
Iwaszkiewicz: ręce precz od Polskitvn24
15:44

Judith Sargentini (Zieloni - Wolny Sojusz Europejski): Różnica zdań z polską premier ujawniła się już w styczniu.

Wspomina m.in. o ustawie medialnej i kwestii aborcji. - Nie możecie ograniczać praw kobiet i dziennikarzy. Zieloni będą walczyli o ich prawa - podkreśla.

"Nie możecie ograniczać praw kobiet i dziennikarzy. Zieloni będą walczyli o ich prawa"
"Nie możecie ograniczać praw kobiet i dziennikarzy. Zieloni będą walczyli o ich prawa"tvn24
15:42

Barbara Spinelli (Zjednoczona Lewica Europejska): Nie pierwszy raz UE przywołuje do porządku państwo, które naruszyło prawo. Stało się to już w przypadku Węgier i Włoch. Zwycięstwo w wyborach nie daje zezwolenia na cofanie się.

Spinelli wspomina o Trybunale Konstytucyjnym i zmianach w mediach publicznych. - Krytykujemy też postawę polskiego rządu w stosunku do muzułmańskich imigrantów oraz kwestii aborcji - dodaje.

Spinelli: na krytykę zasługuje stosunek polskiego rządu do imigrantów i aborcji
Spinelli: na krytykę zasługuje stosunek polskiego rządu do imigrantów i aborcjiTVN24 Poznań
15:38

Sophie in’t Veld (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy): To nie debata o Polsce, a to, o co chodzi, dotyczy samego sedna naszych zobowiązań.

Sophie in 't Veld: popieram inicjatywę Timmermansa
Sophie in 't Veld: popieram inicjatywę Timmermansatvn24
15:37
Legutko do europosłów: kieruje wami uprzedzenie do polskiego rządu
Legutko do europosłów: kieruje wami uprzedzenie do polskiego rządutvn24
15:37

Legutko: W przypadku Polski KE uzurpuje sobie trzy funkcje - oskarżyciela, sędziego i egzekutora. Cokolwiek powiedzielibyście złego o Polsce, standardy są znacznie bardziej przejrzyste niż to, co tu usłyszeliśmy, ale także niż w wielu innych krajach europejskich.

15:36

Legutko: Nie widzę łatwego rozwiązania, w przeciwieństwie do państwa. Chciałbym, żeby Frans Timmermans odpowiedział, ale używając konkretnych argumentów.

15:34

- Kieruje wami uprzedzenie do polskiego rządu - zarzuca autorom rezolucji Legutko, dodając, że są oni "chronicznie niezdolni" do zaakceptowania tego, że istnieją partie, które mają inne pomysły. - W UE wszystkie poglądy są dobre, pod warunkiem, że są zgodne z ortodoksją UE - mówi.

15:29

- Mam wrażenie teatru absurdu - ocenia z mównicy Ryszard Legutko (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). - Unia Europejska przechodzi poważny kryzys, a państwo organizujecie debatę o Polsce - zwraca się do autorów rezolucji.

Zarzuca, że autorzy rezolucji wspominają o kilku ustawach wprowadzonych przez polski rząd, nie mając pojęcia o realiach. Jako przykład podaje uwagi autorów rezolucji dotyczące Puszczy Białowieskiej. - Przecież większość z państwa nie ma pojęcia, gdzie jest Puszcza Białowieska, ani co to jest kornik drukarz - mówi Legutko do europarlamentarzystów.

15:28

Gianni Pittella (przewodniczący Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów): łatwo jest robić propagandę, że Komisja jest przeciwko Polsce. To nieprawda. To ustawy przyjęte przez polski rząd są sprzeczne z zasadami Unii Europejskiej.

- Nie możecie brać całego narodu jako zakładników waszych lęków - zwraca się do polskiego rządu. - Ufajcie bardziej narodowi polskiemu - dodaje.

"Nie możecie brać całego narodu jako zakładników waszych lęków"
"Nie możecie brać całego narodu jako zakładników waszych lęków"tvn24
15:27
Lewandowski: debata i rezolucja to rezultaty zaniepokojenia przyjaciół Polski
Lewandowski: debata i rezolucja to rezultaty zaniepokojenia przyjaciół Polskitvn24
15:25

15:23

Lewandowski: Dzisiejsza debata i jutrzejsza rezolucja to rezultaty zaniepokojenia przyjaciół Polski.

15:19

Janusz Lewandowski (Europejska Partia Ludowa): Najważniejsze jest to, by Polacy wiedzieli, o czym jest ta debata. Nie jest to debata o Polsce, ale o nadużyciach obecnej władzy, które niosą poważne zagrożenia dla demokracji i swobód obywatelskich.

- To, co jest złe, nie da się tego osłonić mandatem uzyskanym w wyborach. Polacy nie głosowali na paraliż Trybunału Konstytucyjnego, czystki w mediach - mówi Lewandowski. - Polacy nie głosowali na niszczenie służby cywilnej i kolonizowanie przestrzeni publicznej na zasadzie: mierny, ale wierny - kontynuuje.

15:18

Timmermans: Zastrzeżenia dotyczące składu i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie zostały rozwiązane. Komisja jest gotowa do dalszego dialogu.

15:18
Timmermans: zastrzeżenia dotyczące składu i funkcjonowania TK pozostają nierozwiązane
Timmermans: zastrzeżenia dotyczące składu i funkcjonowania TK pozostają nierozwiązanetvn24
15:14

Czas na Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Timmermans podkreśla, że obrona praworządności jest warunkiem zachowania wspólnego rynku wewnętrznego i zaufania pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Wiceszef KE relacjonuje działania Komisji, a także te podejmowane przez polski rząd. Oceniając działania polskich władz w sprawie rozwiązania kryzysu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym, Timmermans podkreśla, że mimo pewnych poprawek ze strony polskiego rządu przedmiotem troski KE pozostają skład Trybunału, publikacja jego wyroków oraz efektywność możliwości weryfikacji konstytucyjności stanowionego prawa. Przypomina, że w zaleceniach, jakie dla polskich władz wydała w lipcu KE, wskazano, że trzech wybranych legalnie przez poprzedni Sejm sędziów nie ma możliwości pełnienia funkcji.

Kolejnym zaleceniem, o którym przypomina wiceszef KE, jest publikacja wszystkich wyroków Trybunału, która powinna następować automatycznie, a nie powinna zależeć od decyzji władz. - Po trzecie, skuteczność funkcjonowania TK nie powinna być w żaden sposób demontowana przez nowe ustawy czy reformy - mówi Timmermans. Wspomina m.in. o nowej ustawie dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego.

Timmermans: zastrzeżenia dotyczące składu i funkcjonowania TK pozostają nierozwiązane
Timmermans: zastrzeżenia dotyczące składu i funkcjonowania TK pozostają nierozwiązanetvn24
15:13

Jako pierwszy głos zabrał Ivan Korcok, minister spaw zagranicznych Słowacji, która sprawuje prezydencję w Radzie UE.

15:11

Rozpoczęła się debata o Polsce.

14:57

Znamy już listę osób, które wystąpią w czasie debaty.

Jako pierwszy głos zabierze Ivan Korcok, minister spraw zagranicznych Słowacji, która sprawuje prezydencję w Radzie UE. Później wystąpi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Następnie przemawiać będą: Janusz Lewandowski, Gianni Pittella, Ryszard Legutko, Sophia in't Veld, Barbara Spinelli, Judith Sargentini, Robert Iwaszkiewicz, Stanisław Żółtek, Zoltan Balczo. Na zakończenie ponownie wystąpią Korcok i Timmermans.

14:44
14:43

Minister ds. europejskich Konrad Szymański poinformował w poniedziałek, że polski rząd będzie reprezentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Gdyby w Strasburgu zjawiła się premier lub prezydent Andrzej Duda, wówczas europosłowie musieliby ich wysłuchać. Procedura nie przewiduje natomiast wystąpienia niższego rangą przedstawiciela kraju, choć Parlament Europejski może się na to zgodzić.

14:40

Pierwsza debata na temat sytuacji w Polsce odbyła się w styczniu. Oto jej najciekawsze momenty:

Legutko: PE zajmuje sie marginalną sprawą, ignoruje nasze argumenty
Legutko: PE zajmuje sie marginalną sprawą, ignoruje nasze argumentytvn24
wideo 2/20
14:39

Po wtorkowej debacie Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję. Projekt uzgodniony przez większość frakcji wyraża zaniepokojenie przeciągającym się kryzysem wokół TK. Europosłowie PiS przygotowali z kolei własny projekt rezolucji. Napisano w nim m.in., że "kryzys konstytucyjny rozpoczął się podczas kadencji poprzedniego parlamentu", bo to poprzedni Sejm przyjął ustawę umożliwiającą wybór sędziów TK na okres po wyborach.

ZOBACZ CAŁY PROJEKT

Za debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się frakcje chadeków (EPP - EPL), socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciw była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy.

Autor: kg/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: