Świat

"The Times": Trudna przyszłość nowego premiera

Świat

TVN24Ponad 40 proc. Polaków ufa premierowi

Niełatwe będzie życie na stanowisku premiera - ostrzega Donalda Tuska "The Times". Według publicysty gazety, Rogera Boyesa, problemów mu nie zabraknie - dziennikarz przewiduje głównie "konflikty z braćmi Kaczyńskimi".

"The Times" ocenia, że "do pierwszej próby sił dojdzie w najbliższym tygodniu, gdy nowy premier przedstawi skład swego rządu i zwróci się do prezydenta o zaakceptowanie kandydatury Radosława Sikorskiego na stanowisko ministra spraw zagranicznych." Dziennikarze wróżą też konflikt w sprawie zainstalowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce.

Wyraźnie przychylny kandydatowi na premiera "The Times" wobec Lecha i Jarosława Kaczyńskiego używa zwrotu bliźniacy i, nawiązując do prac na dużych wysokościach, wykonywanych przed laty przez obecnego szefa PO, pisze: "Jako były akrobata-rzemieślnik, Donald Tusk będzie musiał pilnować się, by nowe wyżyny, na które się wzniósł, nie przyprawiły go o zawrót głowy, ponieważ bliźniacy zdecydowani są strącić go z politycznego piedestału". Według niego, Jarosław Kaczyński "ostrzy zęby własnej partii, a nawet ku ogólnemu zdziwieniu powiedział o PiS-ie, iż stał się partią zbyt liberalną".

Plan działań PiS-u w opozycji polega na zachęcaniu deputowanych PO do przechodzenia na stronę PiS-u i dążeniu do osłabienia koalicji PO z PSL - twierdzi Boyes.

50-letni Tusk ustępuje bliźniakom w umiejętnościach rozgrywania politycznych potyczek. Wprawdzie jego program cieszy się popularnością młodych wiekiem wyborców i to oni przesądzili o jego wyborczym zwycięstwie, ale poparcie to może zacząć blednąć, jeśli jego plany modernizacyjne zaczną się chwiać. "The Times"

Wśród politycznych zamierzeń przyszłego premiera, Boyes wymienia przyspieszenie wejścia do strefy euro i wyznaczenie Lecha Wałęsy na ambasadora RP w USA. Mimo zapowiedzi poprawy stosunków z Niemcami, europejska polityka rządu PO nie będzie się jego zdaniem zasadniczo różnić od polityki rządu PiS.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24