Tajne rozmowy o ucieczce Assange'a. Media: uczestniczyli w nich Rosjanie

Świat

PAP/EPAJulian Assange od sześciu lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Rosyjscy dyplomaci prowadzili w zeszłym roku w Londynie tajne rozmowy z ludźmi bliskimi założycielowi WikiLeaks Julianowi Assange'owi. Temat: jego ewentualna ucieczka z Wielkiej Brytanii - poinformował na swoim portalu dziennik "The Guardian".

"Wstępny plan zakładał wywiezienie Australijczyka z ekwadorskiej ambasady w Londynie samochodem dyplomatycznym i następnie przetransportowanie go do innego kraju" - napisał "The Guardian".

Plany wywiezienia Assange'a

Pomysł ten jednak został zarzucony, gdyż uznano go za zbyt ryzykowny. Główną przeszkodą była odmowa przez Londyn wydania Assange'owi "dyplomatycznej ochrony".

Jak utrzymują źródła brytyjskiej gazety, operację zaplanowano wstępnie na Wigilię 2017 r. i była ona połączona z próbami Ekwadoru, by nadać mu "oficjalny dyplomatyczny status".

Po ucieczce z Londynu założyciel WikiLeaks miał pojechać do Rosji, która prawdopodobnie nie wyraziłaby w tym przypadku zgody na jego ekstradycję do USA. Rozważano również, że Assange popłynie statkiem do Ekwadoru.

"The Guardian" przypomina, że Assange rozważał już poszukiwanie azylu w Rosji. AP donosiła w tym tygodniu, że chciał on uzyskać rosyjską wizę.

Ingerencja Rosji w amerykańską kampanię wyborczą

Australijczyk jest kluczową postacią w toczącym się w USA dochodzeniu w sprawie ingerowania Rosji w amerykańską kampanię wyborczą w 2016 roku - odnotowuje "The Guardian".

Rząd Ekwadoru odmówił komentarza do sprawy. Rosyjska ambasada w Londynie poinformowała na Twitterze, że doniesienia pisma są "kolejnym przykładem dezinformacji ze strony brytyjskich mediów".

Assange od 2012 roku ukrywa się na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Państwo to udzieliło mu azylu politycznego. Australijczyk obawia się, że po stawieniu się w sądzie mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Autor: asty//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA