Tetris pomaga zwalczyć traumę

 
freetetris.orgCzy badania z Tetrisem pomogą w leczeniu traumy?

Gra w popularnego Tetrisa to już nie tylko przyjemność. Angielscy naukowcy wskazali bowiem zależność pomiędzy układaniem kolorowych puzzli a redukcją traumatycznych wspomnień.

Dlaczego właściwie naukowcy zajęli się Tetrisem? Wszystko idzie o zespół stresu pourazowego. Dotyka on ludzi, których dotknęło nagłe i szokujące przeżycie. Naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie chcą sprawdzić, czy możliwe jest, by zmodyfikować sposób, w którym mózg formułuje wspomnienia na godziny po traumatycznym wydarzeniu.

Jednym z objawów tej dolegliwości są retrospekcje, w których powracają obrazy, smaki czy zapachy z chwili traumatycznego przeżycia.

Gra w Tetris pomaga

40 całkowicie zdrowych wolontariuszy zostało poddanych eksperymentowi. Pokazano im film, w którym zawarte były wstrząsające zdjęcia rannych osób. Następnie połowa wolontariuszy dostała nakaz gry w Tetris.

W ciągu następnego tygodnia, naukowcy zarejestrowali liczbę retrospekcji jakie miały miejsce u członków obydwu grup. Wyniki pokazały, że u tych, którzy grali w Tetris, ich ilość była znacznie mniejsza.

Dr Emily Holmes wskazała, że takie wyniki to "widoczne zbliżenie się" do możliwości leczenia zespołu stresu pourazowego. Zaznacza jednak, że jeszcze długa droga by "przetłumaczyć" rezultaty eksperymentu w coś, co realnie pomoże pacjentom.

Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl

Źródło zdjęcia głównego: freetetris.org

Pozostałe wiadomości