"Obniżenie napięcia i ustabilizowanie sytuacji". Telefon NATO - Rosja

TVN24

Aktualizacja:
Ministerstwo Obrony RosjiRosyjskie wojsko będzie znów współpracować z NATO?

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO gen. Petrem Pavlem m.in. o perspektywach wznowienia współpracy wojskowej - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Według tego resortu rozmowa odbyła się z inicjatywy NATO. Był to pierwszy kontakt na wysokim szczeblu od czasu podjęcia przez NATO decyzji o zamrożeniu stosunków z Rosją - oświadczyło ministerstwo.

Jak głosi komunikat, przedstawiciele sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji i Komitetu Wojskowego NATO rozmawiali o bieżących problemach związanych z bezpieczeństwem, perspektywach wznowienia współpracy wojskowej i zapobieganiu incydentom.

"Obniżenie napięcia i ustabilizowanie sytuacji w Europie"

Gen. Gierasimow "zwrócił uwagę rozmówcy na zaniepokojenie związane ze znaczącym nasileniem aktywności wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego w pobliżu granic Rosji, a także rozmieszczaniem systemu wysuniętego bazowania sił sojuszniczych NATO" - podano w oświadczeniu.

Szef rosyjskiego sztabu generalnego także poinformował gen. Pavla o głównych wydarzeniach i ćwiczeniach międzynarodowych, które resort obrony Rosji organizuje w tym roku.

Przedstawiciele Rosji i NATO "potwierdzili, że konieczne są wzajemne kroki, których celem jest obniżenie napięcia i ustabilizowanie sytuacji w Europie" - podało ministerstwo.

Generałowie uzgodnili, że będą kontynuować kontakty.

Zamrożone stosunki

Po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu działań militarnych na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą.

Rada NATO-Rosja, powołana jako forum dialogu w 2002 roku, została wówczas zawieszona. Jej spotkania na szczeblu ambasadorów wznowiono dopiero w 2016 roku, odbyła ona trzy spotkania - w kwietniu, lipcu i grudniu.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: