Tarcza antyrakietowa zagrożona?

"Najbardziej złożony" test amerykańskiej tarczy
MDA/Film bez dźwiękuRakieta SM-3 wystrzelona z amerykańskiego USS Shiloh

Tajne studia Pentagonu wyrażają wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi - informuje agencja AP.

Powołała się przy tym na zaangażowanych w sprawę tarczy członków Kongresu USA. Według Associated Press przedstawiciele sił zbrojnych są jednak zdania, że problemy da się przezwyciężyć i posuwają swe plany naprzód.

Wprowadzenie proponowanych przez wojsko zmian może być jednak trudne. Jedna z nich, której bliżej nie określono, została wykluczona jako nie nadającą się do realizacji ze względów technicznych, natomiast przeniesienie na stacjonujące na Morzu Północnym okręty antyrakiet, które według wcześniejszych planów miały być umieszczone w Polsce i ewentualnie w Rumunii, może wywołać problemy natury dyplomatycznej.

Tarcza z problemami

Studia resortu obrony to najnowsze wskazanie na poważne problemy przedsięwzięcia, krytykowanego w różnych aspektach. Republikanie twierdzą, że zabrano się za nie z zamiarem udobruchania Rosji, która odrzucała jego poprzedni wariant. Ale Rosja utrzymuje swą krytykę nadal wskazując, że w rzeczywistości chodzi o zwalczanie jej rakiet. Ponadto szereg rządowych i naukowych raportów podaje w wątpliwość, czy system będzie w stanie działać tak jak zaplanowano. Według agencji AP obecnie, gdy siły zbrojne USA stoją w obliczu gigantycznych cięć budżetowych, studia na temat tarczy mogą skłonić Kongres do ponownego rozważenia, czy warto wydawać miliardy dolarów na system, który nie daje gwarancji spełniania zakładanych celów.

Polska w układance

Amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: navy.mil

Pozostałe wiadomości