USA rozmieszczą w Rumunii drugi system antyrakietowy. Rosja analizuje wyjaśnienia


Moskwa otrzymała od Waszyngtonu wyjaśnienia dotyczące powodów rozmieszczania w Rumunii amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD - poinformował w piątek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. O czasowym rozmieszczeniu tego systemu Amerykanie poinformowali 11 kwietnia.

Rozmieszczenie nastąpi latem na wniosek Sojuszu Północnoatlantyckiego i będzie związane z planowymi pracami serwisowymi i konserwacyjnymi znajdującego się w Rumunii na stałe elementu tarczy antyrakietowej Aegis Ashore. Mobilny system THAAD ma zapełniać lukę po Aegis Ashore w czasie, w którym element ten nie będzie w pełni sprawny.

- Otrzymaliśmy pewną ilość informacji i wyjaśnień motywów leżących u podstaw czasowego przerzucenia (...) systemu THAAD na czas prowadzenia prac na obiekcie systemu obrony przeciwrakietowej w rumuńskim Deveselu. Przyjęliśmy je do wiadomości i analizujemy - powiedział Siergiej Riabkow.

Jednocześnie - jak dodał - dla Rosji "nie jest zrozumiałe, jakiego rodzaju zadania będzie rozwiązywał" zestaw amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. - Dla Rosji nie jest również zrozumiałe, w jaki sposób USA mogą, i czy mogą, zagwarantować, że uniwersalne wyrzutnie Mk-41 w zestawie Aegis Ashore nie zostaną użyte do wystrzelenia środków ofensywnych - powiedział wiceszef MSZ.

Trump o rozbrojeniu nuklearnym

Riabkow oświadczył też, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem słowa prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące całkowitej rezygnacji z broni jądrowej. Jednak, jak przypomniał, zgodnie ze stanowiskiem Rosji dalsze kroki w sferze rozbrojenia nuklearnego wymagają "uwzględnienia wielu czynników wpływających w sposób bezpośredni na stabilność strategiczną, od pojawienia się systemu obrony przeciwrakietowej i możliwego pojawienia się uzbrojenia w Kosmosie, po poważne zmiany w sferze zbrojeń konwencjonalnych".

Rosyjski wiceminister zarzucił jednocześnie stronie amerykańskiej, że "destabilizuje" dotychczasowe porozumienia w sferze nierozprzestrzeniania broni i kontroli zbrojeń.

Jak przekazały w piątek rosyjskie agencje informacyjne za mediami amerykańskimi, Trump rozmawia ze swą administracją o opracowaniu nowego porozumienia dotyczącego broni jądrowej i chce, aby w kontrolę zbrojeń zaangażowały się Rosja i Chiny. W wywiadzie dla telewizji Fox News Trump powiedział, że "musimy się pozbyć broni nuklearnej". - My wszyscy. Rosja i Chiny muszą się jej pozbyć- zaznaczył.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP, nato.int

Pozostałe wiadomości