Chcieli ukraść ropę z przewróconej cysterny. Wybuch zabił ponad 70 osób


Bilans ofiar śmiertelnych eksplozji cysterny z ropą w sobotę w Tanzanii wzrósł w poniedziałek do 75 osób - poinformował rzecznik prasowy szpitala w Dar es Salaam. Do wybuchu doszło po wypadku cysterny, która przewróciła się i rozszczelniła. Wyciekające paliwo próbowali kraść okoliczni gapie.

Do wybuchu cysterny z ropą doszło w komunie Msamvu, w pobliżu miasta Morogoro, położonego 200 kilometrów na zachód od Dar es Salam, dawnej stolicy kraju.

Cysterna chcąc wyminąć motocyklistę, gwałtownie zahamowała, przewróciła się i zaczęła z niej wyciekać ropa. Paliwo z cysterny następnie usiłowali kraść kierowcy motocykli służących za taksówki oraz okoliczni gapie.

Według relacji mediów gdy jeden z nich chciał wyrwać akumulator z pojazdu, doprowadził do zwarcia i eksplozji.

Prezydent apeluje: zaprzestańmy tego procederu

Tego rodzaju tragedia nie jest rzadka na kontynencie afrykańskim. Na początku lipca w środkowej Nigerii zginęło co najmniej 45 osób, a ponad 100 zostało rannych, gdy autobus pełen pasażerów usiłował przejechać obok uszkodzonej cysterny z paliwem, które kradli okoliczni mieszkańcy. Tłumik autobusu zahaczył o ziemię powodując iskrzenie, które wywołało pożar.

Prezydent Tanzanii John Magufuli powiedział w sobotę po wypadku, że "jest zszokowany tym, że ludzie gromadzą się wokół uszkodzonych w wypadkach pojazdów, aby rabować ich ładunek. Zaprzestańmy tego procederu" - zaapelował.

Wybuch cysterny z ropą w TanzaniiGoogle Maps

Autor: asty / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości