TVN24 | Świat

W jeden dzień został milionerem. "Zrobię wielkie przyjęcie"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/dap
Źródło:
BBC

Górnik z Tanzanii z dnia na dzień stał się milionerem po sprzedaży dwóch tanzanitów - bardzo rzadkich minerałów używanych w przemyśle jubilerskim. To największe takie znalezisko w historii.

Saniniu Laizer zarobił 2,4 miliona funtów (ponad 11 milionów złotych) od krajowego ministerstwa górnictwa za tanzanity, kamienie szlachetne, o łącznej wadze 15 kg. Laizer jest górnikiem, na co dzień zajmuje się wydobyciem na małą skalę. Ma ponad 30 dzieci i cztery żony.

Saniniu Laizer ze swoim znaleziskiemTanzania Ministry of Minerals

Najcięższe tanzanity w historii

W zeszłym tygodniu Laizer wydobył kamienie o wadze 9,2 kg i 5,8 kg, sprzedał je w środę. Do tej pory największy wydobyty tanzanit ważył 3,3 kg.

Tanzanit występuje tylko w północnej Tanzanii i jest wykorzystywany w przemyśle jubilerskim. Jest to jeden z najrzadszych kamieni szlachetnych na Ziemi, a jeden z lokalnych geologów ocenia, że ​​jego zasoby mogą zostać całkowicie wyczerpane w ciągu następnych 20 lat.

Atrakcyjność tego szlachetnego kamienia polega na różnorodności jego odcieni, w tym zielonego, czerwonego, fioletowego i niebieskiego.

Tanzanit po oszlifowaniuShutterstock

Będzie nadal zajmował się krowami, ale zainwestuje w społeczność

- Zrobię wielkie przyjęcie - powiedział Laizer stacji BBC. Pieniądze chce między innymi zainwestować w swoją społeczność w dystrykcie Simanjiro w regionie Manyara. - Chcę zbudować centrum handlowe i szkołę. Chcę zbudować szkołę niedaleko swojego domu. Jest tu wiele biednych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wysłanie swoich dzieci do szkoły - powiedział. Dodał, że nie jest wykształcony, ale lubi, kiedy "sprawy przebiegają profesjonalnie", więc chciałby, aby jego dzieci prowadziły biznes w sposób profesjonalny.

Laizer stwierdził, że przypływ pieniędzy nie zmieni jego stylu życia i planuje dalej zajmować się dwoma tysiącami swoich krów. Dodał, że nie potrzebuje podejmować żadnych dodatkowych środków ostrożności mimo swojego wzbogacenia się. - Jest tu wystarczająca ochrona. Nie będzie żadnego problemu. Mogę nawet bez problemu wychodzić w nocy - powiedział.

Gratulacje od prezydenta

Prezydent John Magufuli zadzwonił, aby pogratulować panu Laizerowi znaleziska. Dodał, że odkrycie to dowodzi, że Tanzania jest bogata.

Magufuli jest prezydentem od pięciu lat. Jedną z jego obietnic wyborczych było zwiększenie przychodów rządu z sektora wydobywczego.

Niektórzy drobni górnicy, tacy jak Laizer, nabywają licencje rządowe na poszukiwania tanzanitu, ale nielegalne wydobycie jest powszechne, szczególnie w pobliżu kopalni należących do dużych firm.

W 2017 roku prezydent Magufuli nakazał wojsku zbudowanie 24-kilometrowej ściany wokół miejsca wydobycia Merelani w regionie Manyara, uważanym za jedyne na świecie źródło tanzanitu. Rok później rząd ogłosił wzrost przychodów w sektorze wydobywczym i przypisał go konstrukcji ściany - donosi korespondent BBC w Dar es Salaam (największe miasto w Tanzanii) Sammy Awami.

Autor:mart/dap

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Tanzania Ministry of Minerals