TVN24 | Świat

Prezydent Tanzanii zniknął, lider opozycji twierdzi, że jest w śpiączce

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
momo\mtom
Źródło:
PAP, CNN

Prezydent Tanzanii John Magufuli jest w śpiączce - przekazał w czwartek lider tanzańskiej opozycji Tundu Lissu. Medialne spekulacje o tym, że przywódca kraju zmaga się z COVID-19 zdementował dzień później tanzański premier. W czerwcu zeszłego roku Magufuli ogłosił, że jego kraj "wyeliminował SARS-CoV-2 po trzech dniach postu i modlitw".

Jak zwraca uwagę CNN, 61-letni prezydent Tanzanii, który co tydzień pojawia się na niedzielnym nabożeństwie w kościele nie był widziany od 27 lutego. Zrodziło to spekulacje, że jest chory na COVID-19 i leczony za granicą. Kenijskie media podały na początku tygodnia, że polityk przebywa w szpitalu w Nairobi i że jest tam podłączony do respiratora.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Lider tanzańskiej opozycji Tundu Lissu utrzymuje jednak, że od swoich źródeł w sektorach zdrowia i bezpieczeństwa w Kenii dowiedział się, że Magufulego przetransportowano do kliniki w Indiach. - Jest w śpiączce od środy rano - przekazał opozycjonista w rozmowie z agencją Reutera, odmawiając podania innych szczegółów.

Premier dementuje doniesienia o chorobie prezydenta

W piątek premier Tanzanii Kassim Majaliwa odniósł się do krążących od wielu dni spekulacji, jakoby prezydent przechodził COVID-19. Zapewnił, że Magufuli "czuje się dobrze i wykonuje swoje codzienne obowiązki". Wyraził zdziwienie kwestionowaniem jego miejsca pobytu.

- Tanzańczycy powinni być spokojni. Wasz prezydent jest tutaj i ciężko pracuje. Rozpowszechnianie plotek o jego chorobie jest tylko przejawem nienawiści - przekonywał szef rządu. 

Prezydent w cieniu krytyki

Magufuli jest krytykowany za sposób, w jaki radzi sobie z epidemią COVID-19 w Tanzanii - ani razu nie wprowadzono w tym kraju kwarantanny, a w zamian władze zalecały poleganie na sile modlitwy, tradycyjnych metodach leczenia, takich jak inhalacje parą wodną.

W maju ubiegłego roku prezydent nakazał zaprzestanie liczenia zakażeń koronawirusem, a miesiąc później ogłosił, że jego kraj wyeliminował SARS-CoV-2 po trzech dniach postu i modlitw.

Według oficjalnych danych w 56-milionowej Tanzanii od początku pandemii odnotowano jedynie 509 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 21 zgonów z powodu COVID-19.

Autor:tas, momo\mtom

Źródło: PAP, CNN

Tagi:
Raporty: