Al-Dżazira: talibowie chcą mieć w rządzie przedstawicieli wszystkich grup etnicznych i plemiennych

Źródło:
PAP

Talibowie chcą utworzyć tymczasowy, przeznaczony dla wszystkich rząd, reprezentowany przez wszystkie grupy etniczne i plemienne w kraju. Pojawiły się również zapewnienia, że kobiety będą mogły w nim pracować, głównie w sektorach zdrowia i edukacji - poinformował kanał Al-Dżazira, powołując się na źródła talibskie.

Informatorzy katarskiej telewizji przekazali, że współtwórca ruchu islamskich fundamentalistów i przywódca jego politycznych struktur mułła Abdul Ghani Baradar przebywa obecnie w stolicy Afganistanu, a Mułła Mohammed Jagub, który jest najstarszym synem założyciela ruchu talibów mułły Omara, pojechał do Kandaharu na wstępne konsultacje w sprawie utworzenia rządu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Źródła podają, że w doniesieniach na temat członków nowego rządu tymczasowego pojawia się około dziesięciu nazwisk. Nie jest jeszcze jasne, jak długo taki rząd sprawowałby władzę.

Kluczowe ministerstwa, które muszą zostać obsadzone, to resorty sprawiedliwości, bezpieczeństwa wewnętrznego, obrony, spraw zagranicznych, informacji i zadań specjalnych. We wtorek talibowie przekazali informację o powołaniu pierwszych trzech wysokich urzędników państwowych: ministra finansów, spraw wewnętrznych oraz szefa wywiadu.

Afgańska agencja Pajhwok podała wcześniej, że powołano również gubernatora prowincji Kabul Mullaha Szirina, a burmistrzem samej stolicy ma zostać Hamdullah Nomani.

Synowie tadżyccy i uzbeccy przywódcy plemienni

Według rozmówców Al-Dżaziry talibscy przywódcy chcą włączyć do rządu m.in. synów tadżyckich i uzbeckich przywódców plemiennych. Największą grupa etniczną w Afganistanie są Pasztunowie, którzy stanowią około 42 procent populacji kraju.

Stany Zjednoczone naciskały, by w nowym rządzie znaleźli się też jego dawni członkowie, w tym były prezydent Hamid Karzai oraz szef afgańskiej rady do spraw pojednania narodowego Abdullah Abdullah.

Jak przekazała Al-Dżazira, pojawiły się również zapewnienia, że kobiety będą mogły pracować w nowym rządzie, głównie w sektorach zdrowia i edukacji. Nowa władza zapowiedziała też, że ustanowi na poziomie lokalnym specjalne sądy, by móc walczyć z korupcją.

W najbliższym czasie planowane jest także usunięcie barykad i "niepotrzebnych" blokad w miastach, a siłom w punktach kontrolnych przekazano, by zachowywały się "uprzejmie". 

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP