TVN24 | Świat

Apel o odmrożenie afgańskich aktywów finansowych. "Priorytetem jest zapobieżenie kryzysowi humanitarnemu"

TVN24 | Świat

Autor:
momo,
karol
Źródło:
Reuters

Podczas piątkowego szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Tadżykistanie prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew wezwał społeczność międzynarodową do odmrożenia aktywów finansowych Afganistanu znajdujących się w zagranicznych bankach. W jego ocenie ułatwiłoby to dialog z rządem talibów w Kabulu. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się za utrzymywaniem przez blok kontaktów dyplomatycznych z obecnymi władzami Afganistanu.

Po przejęciu przez talibów władzy w Afganistanie administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała, że żadne aktywa afgańskiego banku centralnego w Stanach Zjednoczonych nie zostaną im udostępnione. Również Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył, że Afganistan utraci dostęp do zasobów finansowych Funduszu, będącego tak zwanym pożyczkodawcą ostatniej instancji. Według MFW rezerwy brutto Banku Afganistanu na koniec kwietnia tego roku wyniosły 9,4 miliarda dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Apel o odmrożenie afgańskich aktywów

Podczas szczytu Szanghańskiej Organizacji Współpracy, azjatyckiej organizacji bezpieczeństwa, kierowanej przez Chiny oraz Rosję, prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew, którego kraj graniczy z Afganistanem, wezwał blok do podjęcia rozmów z talibami oraz podjęcia wysiłków mających na celu zapobieganie wzrostowi ekstremizmu w regionie.

Według Mirzijojewa odmrożenie afgańskich aktywów byłoby pomocne w osiągnięciu tych celów. - Biorąc pod uwagę sytuację humanitarną, proponujemy rozważenie możliwości odblokowania kont Afganistanu w zagranicznych bankach - oświadczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin również wzywał do utrzymywania kontaktów między blokiem a obecnymi władzami w Kabulu. Nie wymienił w tym miejscu jednak żadnych konkretnych działań - zauważa agencja Reutera.

Premier Pakistanu o groźbie kryzysu gospodarczego

Prezydent Pakistanu Imran Khan zaapelował o wsparcie gospodarcze dla Afganistanu. - Najważniejsze priorytety to zapobieżenie kryzysowi humanitarnemu oraz gospodarczemu. Musimy pamiętać, że poprzedni (afgański) rząd był zależny od pomocy zagranicznej i rezygnacja z niej może doprowadzić do załamania się gospodarki (Afganistanu) - ostrzegł Khan. - Pozytywne zaangażowanie społeczności międzynarodowej w Afganistanie jest niezwykle ważne - dodał.

Szef pakistańskiego rządu powiedział, że talibowie powinni stworzyć "inkluzywną strukturę polityczną", która będzie reprezentować wszystkie grupy etniczne i zapobiegnie wykorzystywaniu afgańskiej ziemi jako pola międzynarodowej konfrontacji militarnej.

Przedstawiciele państw członkowskich organizacji, w skład której - oprócz Rosji i Chin - wchodzą Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, a także Indie oraz Pakistan, spotkali się w piątek w Tadżykistanie. Przywódcy poinformowali, że rozpoczęli proces przyłączenia w szeregi bloku Iranu.

Autor:momo, karol

Źródło: Reuters