Świat

Talibowie mają nowego przywódcę. Rozmowy pokojowe opóźnią się

Świat

CC BY 2.0 | isafmediaRozmowy talibów z afgańskim rządem zostały przełożone na późniejszy termin

Afgańscy talibowie wyłonili swojego nowego przywódcę, którym został mułła Achtar Mohammed Mansur - poinformowali dwaj dowódcy obecni na spotkaniu talibskiego kierownictwa, cytowani przez agencję Reutera. Mimo to zaplanowane na piątek rozmowy pokojowe talibów z afgańskim rządem zostaną przełożone na późniejszy termin.

- Szura, która zebrała się pod Kwetą (w Pakistanie), jednogłośnie wybrała mułłę Mansura na nowego emira talibów - powiedział jeden z dowódców, który był na środowym spotkaniu.

Mansur był od trzech lat zastępcą mułły Omara i faktycznym politycznym przywódcą ruchu. Jego wybór, któremu sprzeciwiało się wielu przedstawicieli talibskiego przywództwa, może doprowadzić do podziałów wśród bojowników - wskazuje BBC.

Na nowego zastępcę szefa talibów wybrano Siradżuddina Hakkaniego.

Przełożenie rozmów pokojowych

Pakistańskie MSZ poinformowało jednocześnie, że w związku ze zmianami w dowództwie afgańskich talibów opóźnione zostaną ich zaplanowane na piątek rozmowy pokojowe z afgańskim rządem. Rozmowy te są prowadzone w Pakistanie.

- Ze względu na informację o śmierci mułły Omara i wynikającą z tego niepewność, a także na prośbę przywództwa afgańskich talibów, druga runda rozmów pokojowych odbędzie się w późniejszym terminie - napisano w oświadczeniu.

Omar nie żyje od dwóch lat

W środę rząd afgański ogłosił, że od dwóch lat nie żyje dotychczasowy lider talibów, mułła Mohammed Omar. Oświadczono, że mułła Omar zmarł w szpitalu w pakistańskim mieście Karaczi w kwietniu 2013 roku.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat jego śmierć ogłaszano kilkakrotnie. Jednak w środę Biały Dom oświadczył, że doniesienia o zgonie Omara uważa za wiarygodne i są one obecnie badane przez amerykański wywiad.

Nie jest jasne, dlaczego wiadomość o śmierci Omara pojawiła się z takim opóźnieniem, a jej potwierdzenie nastąpiło dwa dni przed planowaną w Pakistanie drugą turą rozmów przedstawicieli władz Afganistanu z talibami.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | isafmedia

Tagi:
Raporty: