Świat

Talibowie: każda kropla krwi Mehsuda zamieni się w jednego zamachowca

Świat


Pakistańscy talibowie pochowali potajemnie ciało Hakimullaha Mehsuda, który zginął w piątek po ataku amerykańskiego drona. Jednocześnie zapowiedzieli falę samobójczych zamachów odwetowych. Pakistański rząd potępił akcję Stanów Zjednoczonych.

Niektórzy parlamentarzyści domagają się nawet zablokowania dostaw dla amerykańskich jednostek stacjonujących w Afganistanie.

- Morderstwo Hakimullaha jest zamordowaniem wszystkich wysiłków na rzecz pokoju - powiedział pakistański minister spraw wewnętrznych Chaudhry Nisar. - Amerykanie mówią, że wspierają wysiłki na rzecz pokoju. Czy to jest ich wsparcie? - dodał.

"Ameryka i jej sojusznicy nie powinni się cieszyć"

Mehsud został potajemnie pochowany we wczesnych godzinach porannych przez kilku współpracowników. Talibowie zdecydowali się na taki ruch w obawie przed kolejnym atakiem amerykańskich dronów.

- Każda kropla krwi Hakimullaha zamieni się w jednego zamachowce-samobójcę - powiedział Azam Tariq, rzecznik pakistańskich talibów. - Ameryka i jej sojusznicy nie powinni się cieszyć, ponieważ weźmiemy odwet za krew naszego męczennika - dodał.

Hakilmullah Mehsud przejął dowodzenie nad pakistańskimi talibami w 2009 roku. Stany zjednoczone wyznaczyły nagrodę w 5 milionów dolarów za jego głowę.

Mehsuda zastąpić ma numer dwa tamtejszych struktur - Khan Said - zwany Sanją.

Autor: dln\mtom / Źródło: Reutes