Świat

Talibowie: Amerykanie podwijają ogon i uciekają jak z Wietnamu

Świat

WikipediaOperacja sił amerykańskich w Wietnamie, 1966 rok

"Ogłoś zwycięstwo i uciekaj" - tak afgańscy talibowie określili planowane wycofanie wojsk USA z ich kraju. Porównali je w ten sposób do opuszczenia Wietnamu przez Amerykanów w 1973 roku.

W oświadczeniu wydanym w środę talibowie stwierdzają, że trwające obecnie przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Afganistanie rządowym siłom afgańskim jest w rzeczywistości odwrotem podobnym do wycofania się z Wietnamu Południowego, które poprzedziło zwycięstwo w tym kraju sił komunistycznych w 1975 roku.

Siły międzynarodowe mają się wycofać z Afganistanu do końca 2014 roku, mimo to USA planują pozostawić w kraju minimalną liczbę żołnierzy, a inne kraje NATO obiecały wsparcie dla władz w Kabulu.

"Podwijają ogon" - Chcą uciec z Afganistanu tak jak podwinęli ogon i uciekli z Wietnamu - przekonują w oświadczeniu talibowie. - Kiedy Amerykanie stanęli w obliczu całkowitej klęski w Wietnamie, wymyślili formułę "ogłoś zwycięstwo i uciekaj" i chcą wykorzystać tę formułę, by "przekazać odpowiedzialność za bezpieczeństwo" i uciec z Afganistanu". USA wycofały swoje siły bojowe z Wietnamu Południowego w 1973 roku, pozostawiając siły południowowietnamskie w obliczu zagrożenia ze strony Wietnamu Północnego i oddziałów Vietcongu, które wkroczyły do Sajgonu dwa lata później.

Autor: jk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: