Talib winny śmierci Polaków schwytany przez komandosów

Świat

PKW AfganistanZdjęcie z akcji wykonane w podczerwieni

Odpowiedzialny za planowanie i koordynację ataków na siły koalicji i odpowiedzialny za śmierć Polaków terrorysta Maulawi Muhammad został schwytany w Afganistanie - informuje służba prasowa Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Do zatrzymania doszło w ubiegłym tygodniu, podczas wspólnej nocnej akcji polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych z afgańskimi policyjnymi siłami specjalnymi.

Najpierw miejsce pobytu terrorysty ustaliła Służba Wywiadu Wojskowego, a później komandosów w ten rejon przerzucili helikopterami piloci Samodzielnej Grupy Powietrzno–Szturmowej.

Mężczyzna nie stawiał oporu, był kompletnie zaskoczony, gdy żołnierze wraz z oficerami wywiadu wojskowego wtargnęli do jego domu.

Odpowiedzialny za śmierć Polaków

Muhammad Wali to rebeliant doskonale znany zarówno żołnierzom koalicji, jak i Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa. Według PKW Afganistan, Maulawi Muhammad jest odpowiedzialny m.in. za atak na polski patrol w styczniu tego roku. Zginęło wtedy dwóch Polaków.

To pierwszy przypadek zatrzymania i osadzenia w areszcie tak groźnego terrorysty na podstawie afgańskiego nakazu zatrzymania - informuje PKW Afganistan.

Poprzedni sukces

Jednym z priorytetów żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych jest poszukiwanie i zatrzymywanie talibów odpowiedzialnych za ataki na polskich żołnierzy i siły koalicji.

Trzy tygodnie temu ujęty został znajdujący się na liście JPEL (Join Priority Effects List) Mulla Abdul Wakhil. Schwytany odpowiadał między innymi za przygotowanie zamachu na polski konwój w sierpniu tego roku, w którym zginął żołnierz Polskich Sił Zadaniowych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKW Afganistan