Tak Rosjanie operują na Ukrainie. NATO ujawnia zdjęcia satelitarne

[object Object]
NATO pokazało zdjęcia rosyjskiego wojska na UkrainieTVN24 BiS
wideo 2/24

NATO opublikowało zdjęcia satelitarne potwierdzające obecność wojsk rosyjskich na Ukrainie. Zdjęcia zrobiono 21 i 23 sierpnia w obwodzie ługańskim. Zdaniem Sojuszu, na Ukrainie działa ponad tysiąc żołnierzy rosyjskich.

Anonimowy przedstawiciel NATO przekazał dziennikarzom, że Sojusz szacuje liczbę rosyjskich żołnierzy obecnych na Ukrainie na "dobrze ponad tysiąc". Dodał, że wojskowi ci "wspierają separatystów, walczą po ich stronie", a dane Sojuszu oparte są na "bardzo ostrożnych szacunkach". Pokazał dziennikarzom zdjęcie satelitarne, z datą 21 i 23 sierpnia, przedstawiające rosyjskie działa samobieżne zgrupowane na terytorium wschodniej Ukrainy. Jak wskazał, "jest bardzo mało prawdopodobne, by takie jednostki były obsługiwane przez separatystów", a ten "zaawansowany technicznie" sprzęt wymaga "miesięcy szkolenia".

Na zdjęciu z 21 sierpnia widzimy konwój rosyjskich ciężarówek przemieszczający się na terytorium Ukrainy. Zdjęcia zostały zrobione w obwodzie ługańskim, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Oznacza to, że Rosjanie bezprawnie przekroczyli granicę.

Zdjęcia prezentują też działa samobieżne ustawione na granicy z Ukrainą po stronie rosyjskiej, skierowane w kierunku granicy.

Sytuacja na Ukrainie ma być w czwartek wieczorem tematem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z wnioskiem o zwołanie posiedzenia wystąpiła Litwa - jeden z niestałych członków RB ONZ. Zdaniem szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego sytuacja na Ukrainie to najpoważniejszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od dziesięcioleci.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości