Świat

Tak poinformowano Tymoszenko. "Dlaczego robisz to bez adwokata?"

Świat


Po doniesieniach ws. podejrzeń wobec Julii Tymoszenko o zlecenie organizacji morderstwa biznesmena Jewhena Szczerbania, ukraińskie biuro prokuratora generalnego ujawniło nagranie, na którym widać, jak kierownik kolonii karnej przekazał byłej premier Ukrainy dokument w tej sprawie.

Na przekazanym nagraniu widać, jak Julia Tymoszenko spokojnie wysłuchuje słów kierownika kolonii Kaczanówka w Charkowie. Była premier pyta jedynie na końcu, dlaczego dokument nie został przekazany w obecności jej obrońców.

Tymoszenko poinformowana bez adwokata

- Dlaczego robisz to bez adwokata? Mój obrońca Andrei Kozhemyakin był ze mną wieczorem. Dlaczego nie zrobiłeś tego w jego obecności? Właściwie myślę, że Kozhemyakin, Własenko i Sas są tutaj, zaproś ich. Wszystko musi się odbywać w obecności prawników - mówiła Tymoszenko.

- Czy odmawiasz przyjęcia wiadomości? - pytał ją kierownik. - Nie, przyjmuję - odpowiedziała Tymoszenko.

Następnie widać, jak była premier podpisuje przekazany przez kierownika kolonii dokument.

Podejrzana o zlecenie zabójstwa

18 stycznia prokuratura oficjalnie poinformowała Tymoszenko, że jest ona podejrzana o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania. Zdaniem prokuratury Tymoszenko miała zlecić jego zabójstwo wraz z byłym premierem Ukrainy Pawłem Łazarenką.

Motywem zabójstwa miał był konflikt w interesach między firmą Tymoszenko i Łazarenki Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU), a Szczerbaniem. Prokurator Pszonka poinformował, że Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów.

 Tymoszenko trafiła do więzienia w 2011 roku, skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, niedawno został zwolniony z amerykańskiego więzienia, gdzie odsiadywał dziewięcioletni wyrok za wymuszenia i korupcję. Obecnie jest w rękach władz imigracyjnych, które zdecydują, czy może on pozostać w USA.

Szczerbań został zastrzelony w 1996 roku na lotnisku w Doniecku. Parlamentarzysta miał ograniczać wpływy handlującej m.in. gazem korporacji JSEU w donieckim zagłębiu węglowym.

Autor: abs//bgr/k / Źródło: ENEX, PAP

Tagi:
Raporty: